Rosja 2018: Polska - Rumunia. Mundial coraz bliżej. Biało-czerwoni z piątym zwycięstwem

2017-06-10, 23:14

Robert Lewandowski cieszy się ze swojego trzeciego gola podczas meczu eliminacyjnego piłkarskich mistrzostw świata z Rumunią . Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Polscy piłkarze w dobrych nastrojach udadzą się na zasłużone urlopy. W szóstej kolejce eliminacji mistrzostw świata pokonali w Warszawie Rumunię 3:1.

Adam Malecki komentuje mecz Polska - Rumunia część 1. (Trójka)
+

W polskim zespole z powodu żółtych kartek nie wystąpił Kamil Glik. Więcej problemów miał trener Rumunów Christoph Daum. Kontuzje wyeliminowały doświadczonych obrońców Dragosa Grigore i Cosmina Motiego, a także napastnika Denisa Alibeca.

Miejsce Glika na środku defensywy zajął Thiago Cionek. W podstawowej jedenastce zabrakło pomocnika Grzegorza Krychowiaka, który nie mieścił się wiosną w składzie Paris Saint-Germain, a od początku zagrał Karol Linetty. Do bramki reprezentacji wrócił Wojciech Szczęsny - etatowy ostatnio golkiper biało-czerwonych Łukasz Fabiański usiadł na ławce.

Rumuni, mający w pamięci listopadową porażkę z Polakami u siebie 0:3, rozpoczęli bardzo defensywnie, z pięcioma obrońcami w składzie. Przez prawie pół godziny na boisku nie działo się nic ciekawego, żadna z drużyn nie oddała strzału.

Przełomowa okazała się 28. minuta. Wówczas sędzia podyktował rzut karny za faul na Robercie Lewandowskim, a sam poszkodowany kilkadziesiąt sekund później zrobił to, do czego już przyzwyczaił kibiców - bezbłędnie wykorzystał "jedenastkę".

Strata gola przez Rumunów wprowadziła w ich szeregi chaos, a gospodarze przeprowadzali coraz groźniejsze akcje. W 36. minucie dobrej okazji nie wykorzystał Kamil Grosicki, rozgrywający 50. mecz w reprezentacji.

Chwilę później w znakomitej sytuacji - sam przed bramkarzem rywali - znalazł się Lewandowski, ale przegrał pojedynek z Ciprianem Tatarusanu. Goście jedyny raz w tej części gry zagrozili Szczęsnemu w 41. minucie, jednak Iasmin Latovlevici strzelił obok bramki.

W 57. minucie losy meczu były praktycznie rozstrzygnięte. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego skutecznym strzałem głową popisał się Lewandowski.

Chwilę później biało-czerwoni mieli kolejny rzut karny. Tym razem faulowany był Zieliński, a "jedenastkę" wykorzystał Lewandowski, zdobywając swojego jedenastego gola w eliminacjach MŚ 2018. Dzięki temu zrównał się na czele listy najlepszych strzelców kwalifikacji z Portugalczykiem Cristiano Ronaldo.

W 77. minucie na strzał z dystansu zdecydował się zawodnik gości Bogdan Stancu i piłka po rykoszecie wpadła do siatki. Szczęsny, wcześniej praktycznie bez pracy w tym meczu, nie miał szans.

Gol dodał animuszu Rumunom, którzy do końca meczu atakowali, mieli swoje szanse, ale wynik już się nie zmienił.

To piąte z rzędu zwycięstwo kadry Nawałki w eliminacjach. Po sześciu kolejkach Polska ma już 16 punktów i jest bardzo bliska awansu. O sześć wyprzedza Danię i Czarnogórę. Rumunia pozostała z sześcioma punktami.

Polska - Rumunia 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Lewandowski (29.), 2:0 Lewandowski (57.), 3:0 Lewandowski (62.), 3:1 Stancu (77.)

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Thiago Cionek, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Karol Linetty (72. Arkadiusz Milik), Piotr Zieliński (81. Łukasz Teodorczyk), Krzysztof Mączyński (44. Grzegorz Krychowiak), Kamil Grosicki - Robert Lewandowski

Rumunia: Ciprian Tatarusanu - Romario Benzar, Vlad Chiriches, Cristian Sapunaru, Alin Tosca, Iasmin Latovlevici (60. Gheorghe Grozav) - Bogdan Stancu, Mihai Pintilii, Razvan Marin (80. Sergiu Hanca), Alexandru Chipciu (60. Nicolae Stanciu) - Florin Andone

bor, PAP

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO:

90+3. min. - KONIEC MECZU! TRZY GOLE ROBERTA LEWANDOWSKIEGO POPROWADZIŁY POLSKĘ DO WYGRANEJ 3:1

85. min. - Biało-czerwoni grają teraz na utrzymanie piłki

82. min. - Rywale teraz mocno przycisnęli

81. min. - Swoją szansę dostaje też Łukasz Teodorczyk, który zmienia Zielińskiego

77. min. - Rumuni są jednak innego zdania. Sprzed pola karnego uderzał Stancu, piłka odbiła się jeszcze od jednego z jego kolegów i przelobowała Szczęsnego. 3:1

75. min. - Kwadrans do końca, Polacy spokojnie wymieniają podania na własnej połowie. Tu już nie może nam się stać krzywda

72. min. - Druga zmiana w naszej drużynie. Za Linettego melduje się Arkadiusz Milik

62. min. - GOOOLLL!!! Tym razem Lewandowski zmienił róg i piłka pewnie ląduje w siatce

62. min. - Drugi rzut karny dla Polski. Wycinany Zieliński

57. min. - GOOOLLL!!! Dośrodkowanie z rzutu rożnego Zielińskiego, a najwyżej wyskoczył Lewandowski i głową podwyższa prowadzenie

52. min. - Grosicki szarżuje w polu karnym, ale dośrodkowanie "do nikogo"

49. min. - Latovlevici uderza prosto w mur

48. min. - Rzut wolny dla Rumunii sprzed pola karnego

46. min. - Początek drugiej połowy

21.33 - Pierwsza połowa zakończona. Po golu Roberta Lewandowskiego prowadzimy 1:0

44. min. - Wymuszona zmiana w polskiej kadrze. Uraz głowy Mączyńskiego i w jego miejsce wchodzi Grzegorz Krychowiak

41. min. - Uderzał teraz Latovlevici, ale obok bramki

39. min. - Tabela naszej grupy na chwilę obecną

38. min. - Ależ okazja Lewandowskiego! Uniknął spalonego, ale przegrał pojedynek z bramkarzem

33. min. - Zakotłowało się teraz pod bramką Rumunów, ale tylko rzut rożny

30. min. - To już dziewiąty gol Roberta w tych eliminacjach

29. min. - GOOOL!!! Bramkarz wyczuł "Lewego", ale piłka ląduje w siatce

28. min. - Rzut karny dla Polski! Powalony Lewandowski

26. min. - Prostopadłe zagranie Zielińskiego do Lewandowskiego, ale za mocne

22. min. - Zamieszanie w polu karnym po dośrodkowaniu Piszczka, główkował Jędrzejczyk, ale piłka nie dotarła do Lewandowskiego

20. min. - Rumunia wyszła aż piątką obrońców i na razie zdaje to egzamin

15. min. - Podcięty tuż przed polem karnym Lewandowski, ale gwizdek sędziego milczy

11. min. - Rzut wolny dla rywali z lewej strony pola karnego, ale piłkę głową wybija Lewandowski

7. min. - Pierwsza składna akcja Rumunów, ale wszystko w polu karnym blokuje Piszczek

3. min. - Już w polu karnym znalazł się Grosicki, ale blokowany przez obrońców

20.45 - Zaczynamy!

20.42 - Hymny odegrane

20.35 - Kamil Glik wspiera dzisiaj drużynę w roli kibica

20.25 - Polscy piłkarze na rozgrzewce

20.20 - Gramy dzisiaj przy zamkniętym dachu

20.10 - Swój mały jubileusz obchodzi dzisiaj Kamil Grosicki. Po raz 50 zagra w narodowych barwach

20.00 - Zaglądamy do polskiej szatni

19.50 - Koniec meczu w Astanie. Duńczycy wygrywają z Kazachstanem 3:1 i na chwilę obecną to oni z 10 punktami są wiceliderem

19.40 - Znamy już skład biało-czerwonych. Mamy zmianę w bramce i Grzegorza Krychowiaka na ławce

19.30 - Na mecz zaprasza dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Janisz

PolskieRadio.pl

19.20 - Obaj trenerzy mieli o czym myśleć przed meczem. W polskim zespole na pewno nie wystąpi z powodu kartek środkowy obrońca Kamil Glik. Więcej problemów ma trener Rumunów. Kontuzje wyeliminowały doświadczonych defensorów Dragosa Grigore i Cosmina Motiego, a także napastnika Denisa Alibeca

19.10 - Jeśli chciał w ten sposób uśpić czujność podopiecznych Adama Nawałki to mu się to nie udało. - Sytuacja w tabeli na pewno nie uśpi naszej czujności. Pamiętamy jak wiele wysiłku kosztował nas mecz w Czarnogórze i nie możemy teraz roztrwonić przewagi. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że Rumuni będą chcieli zrehabilitować się za porażkę w Bukareszcie - podkreślał Kamil Grosicki

TVN24/x-news

19.00 - Zagramy przeciwko bardzo dobrej drużynie. Polski zespół tworzą piłkarze, którzy stanowią dużą siłę i robią różnicę na boisku. Wystarczy spojrzeć na tabelę grupy, w której Polska zdecydowanie prowadzi - to mówi więcej niż tysiąc słów - powiedział przed meczem trener rywali Christoph Daum

TVP

18.50 - Od godziny 18 w Astanie grają nasi grupowi rywale. Do przerwy Kazachstan przegrywa z Danią 0:1

18.40 - Po pięciu meczach Polacy z dorobkiem 13 punktów zdecydowanie prowadzą w tabeli grupy E. Czarnogóra i Dania mają po siedem punktów. Na czwartym miejscu z dorobkiem sześciu znajduje się Rumunia. Dla rywali to więc mecz ostatniej szansy, porażka w praktyce przekreśli ich szanse na bezpośredni awans (tylko zwycięzcy grup) i mocno skomplikuje ich sytuację w walce o baraże