1. liga: Zawisza wiceliderem. Walka o awans wciąż otwarta

2013-05-19, 13:17

Mecz Zawiszy Bydgoszcz. Foto: Zawisza Bydgoszcz/Paweł Warliński

Piłkarze Zawiszy Bydgoszcz pokonali w 30. kolejce pierwszej ligi Kolejarza Stróże 2:0 i awansowali - przynajmniej do niedzieli - na pozycję wicelidera.

Trzecie spotkanie z rzędu wygrała Polonia Bytom, ale tego samego dnia... straciła szansę utrzymania.
Gole dla Zawiszy zdobyli w drugiej połowie, w ciągu zaledwie czterech minut, dobrze spisujący się ostatnio Kamil Drygas oraz Jakub Wójcicki. Obecnie bydgoszczanie mają na koncie 56 punków, o dwa mniej niż prowadząca Termalica Bruk-Bet Nieciecza i dwa więcej od Cracovii oraz Floty. Te trzy zespoły swoje mecze rozegrają w niedzielę, oprócz tego drużyna ze Świnoujścia ma jeszcze jedno spotkanie zaległe.
Pod koniec sezonu "obudziła się" Polonia Bytom. Zajmująca przedostatnie miejsce w tabeli drużyna wygrała trzeci mecz z rzędu, a w sumie jest niepokonana już od pięciu kolejek. W sobotę bytomianie pokonali 2:0 Wartę Poznań po golach Damiana Michalika i Dawida Jarki.
Sobotnie zwycięstwo nie pomoże jednak Polonii, która pięć kolejek przed zakończeniem sezonu traci 15 punktów do zajmującego bezpieczne miejsce Stomilu Olsztyn (i ma gorszy bilans bezpośrednich meczów). To oznacza degradację do drugiej ligi.
W coraz gorszej sytuacji jest także Warta, tracąca do drużyny z Olsztyna siedem punktów. Stomil w bardzo ważnym dla siebie spotkaniu wygrał w sobotę wieczorem na wyjeździe z Miedzią Legnica 2:1, choć do przerwy przegrywał 0:1.
Ciekawie powinno być w niedzielnych spotkaniach. Cracovia zagra u siebie z Flotą, a lider Termalica podejmie Bogdankę Łęczna. W Tychach zmierzą się drużyny, które jeszcze niedawno były rewelacją rundy wiosennej - GKS i Dolcan Ząbki.
W tej kolejce zwycięstwo walkowerem za mecz z wycofanym z rozgrywek ŁKS Łódź otrzyma Sandecja Nowy Sącz.

Wyniki meczów 30. kolejki i tabela 1. ligi piłkarskiej:

Zawisza Bydgoszcz - Kolejarz Stróże 2:0 (0:0)
Polonia Bytom - Warta Poznań 2:0 (1:0)
Miedź Legnica - Stomil Olsztyn 1:2 (1:0)
Okocimski Brzesko - GKS Katowice 1:4 (0:3)
Olimpia Grudziądz - Arka Gdynia 0:1 (0:1)
Sandecja Nowy Sącz - ŁKS Łódź 3:0 walkower

Pozostałe mecze kolejki
2013-05-19:
GKS Tychy - Dolcan Ząbki (12.15)
Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Bogdanka Łęczna (12.30)
Cracovia Kraków - Flota Świnoujście (19.00)

Tabela
(mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

ŁKS Łódź wycofał się z rozgrywek
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze