PlusLiga: ZAKSA wygrywa z Jastrzębskim Węglem. Wraca nadzieja na medal

2014-04-26, 20:54

Michał Ruciak z ZAKSY w ataku. Foto: PAP/Krzysztof Świderski

W trzecim meczu o brązowy medal siatkarskiej PlusLigi: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Jastrzębskim Węglem 3:2 . Stan rywalizacji do trzech zwycięstw to 2:1 dla Jastrzębskiego Węgla. Kolejny mecz w niedzielę o 18.00 w Kędzierzynie Koźlu.

Od walki na przewagi zaczęły sobotnie spotkanie rywalizujące w Hali Azoty drużyny. Pierwszy punkt w meczu - dla Zaksy - zdobył atakiem Grzegorz Bociek. Chwilę później wyrównał Krzysztof Gierczyński. Na dwupunktowe prowadzenie gościom udało się odskoczyć po ataku Michała Łaski przy stanie 11:9. Gospodarze szybko jednak doprowadzili do remisu 12:12, po serii obron i ataku z krótkiej Marcina Możdżonka.

Sprytnie kiwał Paweł Zagumny, ale w kolejnej akcji przegrał pojedynek na siatce z Simonem van de Voorde i znów szanse się wyrównały. W końcówce podopieczni Lorenzo Bernardiego odskoczyli na dwa punkty, potężnie atakował Michał Kubiak, a dzieła dokończył Łasko.
Na początku drugiego starcia minimalnie lepsza była Zaksa, gdzie w bloku dobrze spisywał się Możdżonek, a po kilku gubiących przeciwnika rozprowadzeniach Zagumnego skutecznie atakował Kooy. Stąd jednopunktowe prowadzenie kędzierzynian na pierwszej z przerw technicznych. Potem jednak gospodarze się pogubili. Jastrzębianie - przy mocnych atakach Łaski i zagrywce Kubiaka - wyrównali i zdobyli cztery oczka przewagi. Dwudziesty punkt dla gości wbił Łasko, radząc sobie z potrójnym bokiem, Bociek pomylił się w ataku i było 22:14 dla przyjezdnych.

W końcówce trzy punkty z krótkiej zdobył wpuszczony przez Świderskiego na boisko młody zawodnik z Kędzierzyna-Koźla Maciej Polański. Zaksa nie odrobiła jednak strat i musiała uznać wyższość rywala. Trzeci set na początku zdominował Łasko atakując raz po raz. Ale gospodarze stawili opór i dzięki skutecznej grze Ruciaka i Boćka, po bloku na Kubiaku, to oni prowadzili. Potem asem serwisowym popisał się Kooy i było 9:6 dla Zaksy.

Przy dobrej zagrywce kapitana gospodarzy i ataku Holendra kędzierzynianie doszli stanu 13:9, ale po atakach Pajenka i Kubiaka Jastrzębski Węgiel wyrównał przy 16:16. Końcówka trzeciej partii była niezwykle dramatyczna. Po tym, jak potknął się pod siatką Kooy, próbując przebić piłkę i jastrzębianie prowadzili 24:22, wydawało się, że będzie to ostatni mecz o brązowy medal i zawiśnie on na piersiach przyjezdnych.
Wtedy do akcji wkroczył najpierw Ruciak, a potem Bociek, który skończył cztery kolejne ataki i broniącym się jastrzębianom nie pozostawił nadziei na wygraną. Na cztery oczka przewagi, m.in. przy dobrej zagrywce Bontje, odskoczyli na starcie czwartego seta goście. Potem jednak mocnym serwisem odpłacił Kooy, z sytuacyjnej piłki skutecznie atakował Bociek, poprawił Ruciak i było po 9.
Kędzierzynianie walczyli tak zaciekle, że Zagumny zagrał nawet głową, by obronić piłkę i na drugiej z przerw technicznych to oni prowadzili dwoma punktami. Dwudziesty, przy trzech przewagi, Zaksa zdobyła blokując Kubiaka i nacierała tak skutecznie, że doprowadziła do tie breaka.
Potężnym uderzeniem "poczęstował" Łaskę na początku piątej partii Kooy. Potem Holender posłał asa serwisowego, skutecznie atakowali Możdżonek i Ruciak i Zaksa doprowadziła do stanu 8:5. Goście próbowali jeszcze dojść kędzierzynian, doprowadzając do wyniku 12:11, ale podopieczni Sebastiana Świderskiego nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa w meczu pozostając w grze o brąz.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 3:2 (22:25, 18:25, 28:26, 25:22, 15:12)

ZAKSA: Paweł Zagumny, Dick Kooy, Łukasz Wiśniewski, Michał Ruciak, Marcin Możdżonek, Grzegorz Bociek - Dan Lewis (libero) - Wojciech Ferens, Dominik Witczak, Grzegorz Pilarz, Maciej Polański.

Jastrzębski Węgiel: Michał Masny, Michał Łasko, Krzysztof Gierczyński, Alen Pajenk, Simon van de Voorde, Michał Kubiak - Damian Wojtaszek (libero) - Mateusz Malinowski, Rob Bontje, Dmytro Filippow, Jakub Popiwczak, Nicolas Marechal.