Puchar Azji: Australia wygrywa turniej

2015-01-31, 14:56

Drużyna Australii po raz pierwszy sięgnęła po tytuł mistrza Azji. Foto: PAP/EPA/DEAN LEWINS

Piłkarze Australii po raz pierwszy zdobyli Puchar Azji. W finale turnieju, którego byli gospodarzami, pokonali na Stadionie Olimpijskim w Sydney Koreę Południową po dogrywce 2:1 (1:1, 1:0). Zwycięską bramkę zdobył w 105. minucie James Troisi.

W ostatnich sekundach pierwszej połowy pierwszego gola dla gospodarzy strzelił Massimo Luongo. Wyrównał w 91. minucie zawodnik Bayeru Leverkusen Heung-Min Son.

Po ostatnim gwizdku sędziego swoim kolegom i kibicom podziękował najlepszy piłkarz "Kangurów" w tym turnieju, Tim Cahill.

W piątek w meczu o trzecie miejsce Zjednoczone Emiraty Arabskie wygrały z Irakiem 3:2.

Tytułu nie obroniła Japonia, która w ćwierćfinale po rzutach karnych uległa Zjednoczonym Emiratom Arabskim.

Australijczycy, którzy w 2006 roku przenieśli się ze strefy Oceanii, po raz trzeci wystąpili w Pucharze Azji. W poprzedniej edycji w 2011 roku awansowali do finału, ulegając w nim po dogrywce Japonii 0:1.

Puchar Azji jest rozgrywany w odstępach czteroletnich od 1956 roku. Najwięcej triumfów - cztety - ma w dorobku Japonia.

Wynik finału:

Australia - Korea Południowa 2:1 (1:1, 1:0)

Bramki: dla Australii - Massimo Luongo (45), James Troisi (105); dla Korei Południowej - Heung-Min Son (90+1). Sędziował: Alireza Faghani (Iran).

Widzów: 76 385.