Dopingowy recydywista i wicemistrz olimpijski złapany na stosowaniu meldonium
Kolejnym sportowcem, w którego organizmie wykryto zabroniony od stycznia meldonium jest Gruzin Davit Modzmanaszwili, wicemistrz olimpijski z Londynu w zapasach, O pozytywnym wyniku jego testu antydopingowego poinformowała rodzima federacja.
2016-03-09, 14:15
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Będą poważne kary dla rosyjskich sportowców? Meldonium to "twardy doping”
Modzmanaszwili zajął w ostatnich igrzyskach drugie miejsce w kategorii 120 kg w stylu wolnym. Teraz grozi mu dożywotnia dyskwalifikacja, gdyż w przeszłości był już przyłapany na niedozwolonym wspomaganiu.
Według gruzińskiej federacji, w przypadku pięciu innych zawodników kadry narodowej wynik próbki A również wskazał na stosowanie meldonium. Ich nazwisk jednak nie ujawniono.
Również dzisiaj poinformowano, żemeldonium wykryto u rosyjskiej łyżwiarki rywalizującej w short tracku Jekaterinie Konstantinowej.
Według Michała Rynkowskiego, dyrektora Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, meldonium to środek, który poprawia ukrwienie mięśnia serca.
W poniedziałek do używania tego środka i pozytywnego wyniku testu przyznała się słynna tenisistka Maria Szarapowa. We wtorek do listy dołączyło kilku kolejnych rosyjskich sportowców, m.in. mistrz i rekordzista świata na 500 m w łyżwiarstwie szybkim Paweł Kuliżnikow, mistrz olimpijski w sztafecie w short tracku Siemion Jelistratow czy reprezentacyjny siatkarz Aleksander Markin.
- Meldonium to preparat dostępny głównie na ścianie wschodniej, przede wszystkim w krajach byłego związku radzieckiego. Z informacji, do których doszliśmy, jest produkowany na Łotwie. Biorąc pod uwagę efekty stosowania go w celach dopingowych, jest stosowany właśnie przez zawodników ze wschodu - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem Michał Rynkowski, dyrektor Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
- Przede wszystkim jest to preparat w stosowaniu chorób kardiologicznych, na przykład niedokrwienia mięśnia sercowego. Jest też stosowany w wyjątkowych okolicznościach, takich jak zawał serca. Generalnie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie możliwości transportowania krwi przez organizm, co jak najbardziej jest do wykorzystania w przypadku sportów wytrzymałościowych czy technicznych, gdzie istotna jest wydolność organizmu, takich jak tenis - dodaje ekspert.
REKLAMA
ah
REKLAMA