X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

Marcel Korkuś: rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim pobiliśmy, teraz wpis do Księgi Guinnessa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 08:00
- Pył po wyprawie na Cazadero jeszcze nie opadł, a my mamy już w głowie kolejne wyprawy - mówi portalowi PolskieRadio.pl Marcel Korkuś. Polakowi udało się zejść 5 metrów pod wodę na wysokości 5990 m. n.p.m. w Andach i ustanowić rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim.
Audio
  • Członkowie wyprawy Cazadero Diving Expedition 2016 przywieźli ze sobą filmy i zdjęcia jeziora, które do tej pory nie zostało sfotografowane przez człowieka - mówił Marcel Korkuś (IAR)
  • Nurkowanie przebiegło bez komplikacji, przede wszystkim dlatego, że nie trzeba było przebijać się przez pokrywę lodu - dodał Korkuś (IAR)
  • Cały wyczyn zarejestrowały specjalne komputery - wyjaśnia Marcel Korkuś (IAR)
Ekipa Cazadero Diving Expedition 2016 w akcji
Ekipa Cazadero Diving Expedition 2016 w akcji Foto: Cazadero Diving Expedition 2016

Uczestnicy Cazadero Diving Expedition 2016, Marcel Korkuś i Bartosz Wnęk zanurzyli się w najwyżej na świecie położonym jeziorze kraterowym i pobili rekord Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim.

Jezioro, w którym Polacy nurkowali znajduje się w Andach, na zboczu wulkanu Cerro Tipas. Znajduje się ono na wysokości 5990 metrów. Członkowie wyprawy niewiele wiedzieli o jeziorze. Nikt go do tej pory nie sfotografował, a jedyne informacje pochodziły ze zdjęć satelitarnych.

- Jest to teren, który nigdy wcześniej nie był eksplorowany - wyjaśnia Marcel Korkuś w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. - Sami musieliśmy wytyczyć drogę, aby dotrzeć do celu w jak najkrótszym czasie - wyjaśnia płetwonurek.


Zdjęcie: Cazadero Diving Expedition 2016/facebook - obóz bazowy

Śmiałkowie pierwszy obóz założyli na wysokości 5700 m n.p.m. Tam przetransportowali sprzęt nurkowy i wrócili na wysokość 5300 m. - Tam zrobiliśmy jeden dzień przerwy. W dalszą drogę zamierzaliśmy wyruszyć kolejnego dnia. Zatrzymała nas jednak niekorzystna pogoda, wiatr w porywach do 120 km/h skutecznie uniemożliwił dalszą akcję - opowiada Marcel Korkuś.

Gdy pojawiło się okno pogodowe ekipa ruszyła - tym razem z namiotami, śpiworami i prowiantem do obozu pierwszego. - W C1 spędziliśmy jedną noc i kolejnego dnia ruszyliśmy już nad jezioro - wyjaśnia Korkuś. 

To stopniowe przemieszczanie się po górze miało oczywiście na celu uzyskanie właściwej aklimatyzacji. - Jeżeli w dniu nurkowania czułbym się źle nie mógłbym podjąć próby - podkreśla płetwonurek.

PolskieRadio.pl/Paweł Kurek

Aby rekord mógł być wpisany do Księgi Guinnessa uczestnicy Cazadero Diving Expedition 2016 musieli spełnić szereg wytycznych. - Postępowaliśmy według listy i sprostaliśmy tym wymaganiom. Posiadamy dokumentację fotograficzną i materiał wideo zarówno z powierzchni jak i spod wody i w najbliższych dniach rozpoczniemy proces składania dokumentów.

Dotychczas na wysokości powyżej 5500 m n.p.m. nurkowało sześć osób na świecie, wyczyn ten należy do najbardziej ekstremalnych. Z powodu szybkiego przyrostu ciśnienia pomiędzy atmosferą a środowiskiem podwodnym jest niebezpieczne i zwiększa ryzyko wystąpienia u nurka choroby dekompresyjnej.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z pierwszym na świecie człowiekiem, Polakiem, któremu udało się zejść 5 metrów pod wodę na wysokości 5990 m. n.p.m. 

ah


Zobacz więcej na temat: góry nurkowanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Jamkowski - podwodny poszukiwacz skarbów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 12:30
Stanowisko redaktora naczelnego "National Geographic Polska" zamienił na niepewny los obieżyświata. - Uwielbiam podróżować, fotografować, nurkować, wspinać się, pisać, robić reportaże. Tego nie da się pogodzić z pracą za biurkiem - mówi Marcin Jamkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak pobił rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 16:00
Polak rekordzistą świata w nurkowaniu wysokogórskim. Płetwonurkowi Marcelowi Korkusiowi udało się zejść 5 metrów pod wodę na wysokości 5990 m. n.p.m. w argentyńskich Andach.
rozwiń zwiń