Sportowcy wreszcie doczekają się krytej hali lodowej
W Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim powstanie kryta hala lodowa dla panczenistów. To pierwszy tego typu zadaszony obiekt w Polsce. Akt erekcyjny pod budowę inwestycji wmurował prezydent Andrzej Duda. W krótkim przemówieniu życzył sukcesów wszystkim sportowcom, którzy w przyszłości będą korzystać z obiektu.
2016-09-11, 08:46
Posłuchaj
Duda przypomniał, że już w czasie igrzysk w Vancouver, gdy polskie panczenistki zdobyły brązowy medal, komentatorzy ubolewali, że nie maja one w kraju godnego miejsca do trenowania.
- To samo powtórzyło się w czasie igrzysk w Soczi, gdy Zbigniew Bródka zdobył złoty medal indywidualnie i brązowy dla całej polskiej drużyny - dodał prezydent.
Jego zdaniem sytuacja uległa zmianie, potrzebna jest dobra wola dwóch podmiotów: tego, który jest gestorem terenu i tego, kto może pomóc w sfinansowaniu dużej inwestycji, bo najczęściej samorząd ma z tym kłopot.
- A więc trzeba współdziałania samorządu i władz - wyjaśnił prezydent.
Według prezydenta budowa hali lodowej oznacza dla Polski możliwość organizacji w najbliższych latach mistrzostw Europy i świata w łyżwiarstwie szybkim.
- Dla Tomaszowa to wielka promocja, ale też miejsce rekreacji; możliwość gry w hokeja, jeżdżenia na łyżwach amatorsko, rozwoju sportowego tomaszowskiej młodzieży i poszukiwania nowych talentów - dodał.
Wśród licznych podziękowań, jakie złożył prezydent Duda m.in. premier Beacie Szydło za przeznaczenie funduszy z budżetu państwa na budowę hali, znalazły się słowa wdzięczności pod adresem władz PiS - „za to, że od samego początku ten cel - realizacji różnych obiektów sportowych - był tak mocno opisany”.
Prezydent wspomniał też postać promotora i nauczyciela łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie - Bogdana Drozdowskiego, który zmarł w marcu tego roku. Pierwsze tory lodowe i szkółki łyżwiarskie powstały z jego inicjatywy.
Występujący przed prezydentem złoty medalista olimpijski Zbigniew Bródka, zaznaczył, że w gronie panczenistów odnoszących sukcesy międzynarodowe tylko reprezentacja Polski nie dysponuje profesjonalną krytą halą lodową na terenie swojego kraju.
- Tak samo jak o medalu olimpijskim marzyłem o powstaniu w Polsce hali, w której mógłbym trenować, nie wyjeżdżając z domu; teraz marzenie ma szansę się spełnić i do igrzysk w 2022 r. przygotujemy się już w Tomaszowie - dodał Bródka.
Hala lodowa w Tomaszowie Mazowieckim to inwestycja za 47 mln 601 tys. zł, z czego ponad 19 mln zł stanowi dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Realizacja inwestycji zakłada pozostawienie toru łyżwiarskiego w miejscu obecnego - istniejącego od lat 60. ubiegłego wieku - oraz wykorzystanie istniejącej maszynowni. W obiekcie kubaturowym mają się znaleźć: lodowisko, boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, trybuny stałe i rozkładane. Obiekt będzie przystosowany do organizowania zawodów rangi krajowej i międzynarodowej i wykorzystywany latem, m.in. jako tor wrotkarski.
Prace związane z budową toru mają zakończyć się wiosną 2017 r.
ps