RPA 2010: Niemcy brązowym medalistą mundialu

2010-07-10, 22:50

Niemcy zdobyły brązowy medal piłkarskich mistrzostw świata w RPA. W meczu o trzecie miejsce mundialu niemiecka drużyna wygrała z Urugwajem 3:2.

''RPA 2010 Niemcy - Urugwaj (fot. East News)

Bramki dla Niemiec zdobyli Thomas Mueller w 18. minucie, Marcell Jansen w 57. minucie i Sami Khedira w 82. minucie. Gole dla Urugwaju strzelili Edison Cavani w 28. minucie i Diego Forlan w 51. minucie.

Szybkie strzelanie w Port Elizabeth

W padającym deszczu bezbramkowy wynik utrzymywał się tylko 18 minut. W tym czasie obydwie drużyny badały rywala, szukały jego słabych stron. Pierwsi postanowili uderzyć Niemcy - Bastian Schweinsteiger strzelił z 30 metrów, piłkę odbił Fernando Muslera, ale dobiegł do niej Thomas Mueller, którego dobitka w sytuacji sam na sam dała Niemcom prowadzenie. Niemiecki piłkarz zdobył w ten sposób piątą bramkę w tym mundialu.

Gol Niemców nie zrobił większego wrażenia na piłkarzach Urugwaju, którzy natychmiast rzucili się do ataku, szukając sposobu na wyrównanie. Udało im się to już w 28. minucie, gdy Diego Perez na środku boiska podał do Luiza Suareza, który wyprowadził szybką kontrę. Podał w pole karne do Edisona Cavaniego, który strzałem w długi róg pokonał Hansa Joerga-Butta.

W kolejnych minutach to Urugwaj był stroną przeważającą i zepchnął Niemców do obrony. Podopieczni Joachima Loewa mieli dużo problemów z tym, aby wyjść z własnej połowy.

W 42. minucie niewiele brakowało, a Urugwaj objąłby prowadzenie. W sytuacji sam na sam z bramkarzem był Luiz Suarez, który jednak nie trafił do bramki. W końcówce pierwszej połowy niemieccy piłkarze trochę ożywili się, ale Urugwajczycy skutecznie bronili się.

Determinacja nie wystarczyła na medal

Pierwsze minuty drugiej połowy pokazały, jak bardzo Urugwajczykom zależy na brązowym medalu mistrzostw świata. W 51. minucie Diego Forlan, po podaniu z prawego skrzydła, uderzył bez namysłu z woleja i pokonał niemieckiego bramkarza. Urugwaj prowadził 2:1.

Odpowiedź Niemców była bardzo szybka. W 57. minucie po dalekiej wrzutce w pole karne od Jerome Boatenga piłka trafiła na głowę Marcella Jansena, który zastąpił w składzie Lukasa Podolskiego. Napastnik niemieckiej drużyny zdołał pokonać urugwajskiego bramkarza.

''Diego Forlan, fot. east News

Chwilę później Niemcy znów mieli dogodną okazję, ale w polu karnym z piłką przy nodze pogubił się Mesut Ozil. Po drugiej stronie boiska Diego Forlan był bliski zmiany wyniku, ale kąt strzału okazał się za ostry.

W kolejnych minutach Niemcy sukcesywnie przejmowali inicjatywę na boisku, a ich akcje stawały się coraz groźniejsze. Aż wreszcie, w 82. minucie, Urugwajczycy musieli przełknąć gorycz straty trzeciej bramki. Po rzucie rożnym i zamieszaniu pod bramką Urugwaju piłkę głową do bramki wbił Sami Khedira.

Uspokojeni prowadzeniem Niemcy skutecznie kontrolowali grę, a spieszyć musieli się piłkarze Urugwaju. Ostatnią szansę mieli już w przedłużonym czasie gry, gdy wykonywali rzut wolny tuż przed linią pola karnego. Piłkę ustawił Diego Forlan, ale mocny strzał trafił w poprzeczkę. Chwilę później sędzia gwizdnął po raz ostatni i trzecie miejsce mundialu wywalczyli Niemcy.

''Ośmiornica Paul (fot. East News)

Nieomylna ośmiornica Paul

Piłkarze niemieccy po raz czwarty, a drugi z rzędu zdobyli brązowy medal mistrzostw świata.
Dwaj piłkarze tych drużyn zakończyli mistrzostwa z pięcioma golami. To Niemiec Thomas Mueller i Urugwajczyk Diego Forlan. Obaj dołączyli do najskuteczniejszych w tym turnieju - Hiszpana Davida Villi i Holendra Wesleya Sneijdera. Dwaj ostatni będą mieli okazję powiększyć swoje bramkowe konto podczas meczu finałowego.

Słynna ośmiornica Paul z akwarium w Oberhausen obstawiła wygraną Niemców z Urugwajem. Głowonóg przewiduje też triumf Hiszpanii w finale mistrzostw świata z Holandią. O tym, czy ten wynik się sprawdzi dowiemy się już w niedzielę.

Mecz o 3. miejsce: Urugwaj - Niemcy 2:3 (1:1)

Bramki: 0:1 Thomas Mueller (18), 1:1 Edinson Cavani (28), 2:1 Diego Forlan (51), 2:2 Marcell Jansen (56-głową), 2:3 Sami Khedira (82-głową).

Żółta kartka - Urugwaj: Diego Perez. Niemcy: Dennis Aogo, Cacau, Arne Friedrich.

Sędzia: Benito Archundia (Meksyk). Port Elizabeth, widzów 36˙254.

Urugwaj: Fernando Muslera - Maximiliano Pereira, Diego Lugano, Diego Godin, Jorge Fucile - Diego Perez (77. Walter Gargano), Egidio Arevalo, Martin Caceres - Luis Suarez, Diego Forlan, Edinson Cavani (89. Sebastian Abreu).

Niemcy: Joerg Butt - Jerome Boateng, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Dennis Aogo - Thomas Mueller, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Marcell Jansen (81. Toni Kroos) - Cacau (73. Stefan Kiessling), Mesut Ozil (90+1. Serdar Tasci).