Wisła przegrała z Ruchem

2010-08-15, 21:57

Niespodziewana przegrana Wisły w Chorzowie 0:2. Polonia Warszawa liderem Ekstraklasy.

W kończącym drugą kolejkę piłkarskiej Ekstraklasy Ruch Chorzów pokonał dość nieoczekiwanie krakowską Wisłę 2:0. Gole strzelili Krzysztof Nikiel w 21. i Gabor Straka w 31. minucie spotkania.

W drugim niedzielnym meczu Korona przegrała 1:2 z Widzewem. Bramki zdobyli: dla gospodarzy - Andrzej Niedzielan w 18., a dla gości - Darvydas Sernas w 34. i 61. minucie  spotkania.

Ruch Chorzów - Wisła Kraków 2:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Krzysztof Nykiel (21-głową), 2:0 Gabor Straka (31).
Żółta kartka - Ruch Chorzów: Rafał Grodzicki. Wisła Kraków: Dragan Paljić.
Sędzia: Michał Mularczyk (Skierniwice). Widzów 6 000.

Ruch Chorzów: Krzysztof Pilarz - Krzysztof Nykiel, Rafał Grodzicki, Maciej Sadlok, Grzegorz Bronowicki - Wojciech Grzyb, Marcin Malinowski, Gabor Straka, Michał Pulkowski (74. Paweł Lisowski), Marcin Zając (91. Arkadiusz Piech) - Sebastian Olszar (78. Łukasz Janoszka).

Wisła Kraków: Mariusz Pawełek - Erik Cikos (78. Wojciech Łobodziński), Mateusz Kowalski, Cleber , Junior Diaz - Andraz Kirm (62. Rafał Boguski), Radosław Sobolewski, Kamil Rado (46. Dragan Paljić), Patryk Małecki - Andres Lorenzo Rios, Maciej Żurawski.

Wisła przyjechała do Chorzowa bez kontuzjowanego Pawła Brożka. W podstawowym zestawieniu gości znalazł się za to debiutujący napastnik, 21-letni Argentyńczyk Andres Rios. Trener chorzowian Waldemar Fornalik zapowiadał przed meczem grę odważną, licząc na błędy rywali w defensywie. I w tej ostatniej kwestii się nie pomylił.

Co prawda pierwszy kwadrans spotkania należał do krakowian, to żadnego zagrożenia pod bramką gospodarzy nie stworzyli. Za to w dziwnych okolicznościach stracili gola. Marcin Malinowski z rzutu rożnego dośrodkował bardzo wysoko, a Krzysztof Nykiel przelobował uderzeniem głową Mariusza Pawełka. Chorzowianie poszli za ciosem i w 31. minucie było 2:0. Gabor Straka w szkolny sposób ograł krakowskich obrońców i nie dał szans bramkarzowi. Nie mieli więc czego żałować kibice Wisły, którzy w związku z karą po ostatnich derbach Krakowa nie mogli w niedzielę zasiąść na trybunach.

Po przerwie wiślacy się spieszyli, ruszyli do przodu i po ośmiu minutach mogli zdobyć gola. Andres Rios był sam na sam z chorzowskim bramkarzem, który odbił lekko piłkę, a przed linią bramkową wybił ją Marcin Malinowski. Gospodarze szukali szansy na podwyższenie prowadzenia w kontratakach. W efekcie kibice obejrzeli wiele szybkich akcji pod obiema bramkami. W miarę upływu czasu piłka coraz rzadziej opuszczała połowę Ruchu. Świetną, a zarazem ostatnią okazję do zmiany wyniku miał w 78. minucie Maciej Żurawski, nie zdołał jednak głową pokonać chorzowskiego bramkarza. Gospodarze utrzymali korzystany wynik.

Powiedzieli po meczu:

Trener Wisły Tomasz Kulawik: "Do straty pierwszej bramki staraliśmy się grać piłką. Niestety, prezent, jaki sprawiliśmy gospodarzom, spowodował stratę bramki, a później moi zawodnicy nie uwierzyli, że mogą straty odrobić. Andres Rios jak na swój pierwszy mecz zagrał poprawnie i to może być nasze duże wzmocnienie".

Trener Ruchu Waldemar Fornalik: "To zwycięstwo było bardzo potrzebne drużynie, bo ostatnio pod naszym adresem padło sporo gorzkich słów. Dziś potwierdziliśmy, że w tym składzie osobowym jesteśmy w stanie powalczyć z najlepszymi. Zakładaliśmy nieustępliwą walkę od pierwszej do ostatniej minuty i to zadanie zostało zrealizowane".

Korona Kielce - Widzew Łódź 1:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Andrzej Niedzielan (18), 1:1 Darvydas Sernas (33-głową), 1:2 Darvydas Sernas (60). Żółta kartka - Korona Kielce: Pavol Stano, Nikola Mijailović, Grzegorz Lech, Kamil Kuzera. Widzew Łódź: Bruno Pinheiro, Wojciech Szymanek, Ugochukwu Ukah, Piotr Kuklis. Sędzia: Marcin Borski (Warszawa). Widzów 10 327.

Korona Kielce: Zbigniew Małkowski - Kamil Kuzera, Hernani, Pavol Stano, Nikola Mijailović - Paweł Sobolewski (65. Paweł Kaczmarek), Aleksandar Vuković, Grzegorz Lech (86. Andradina ), Maciej Korzym - Andrzej Niedzielan, Krzysztof Gajtkowski (46. Maciej Tataj).

Widzew Łódź: Maciej Mielczarz - Łukasz Broź, Ugochukwu Ukah, Wojciech Szymanek, Dudu - Adrian Budka (78. Piotr Kuklis), Bruno Pinheiro, Mindaugas Panka, Velibor Durić (56. Prejuce Nakoulma), Tomasz Lisowski (89. Piotr Grzelczak) - Darvydas Sernas.

W poniedziałek zaległy mecz pierwszej kolejki Ekstraklasy Cracovia-Legia.