Włosi odwiedzili Auschwitz i oddali hołd ofiarom

Piłkarska reprezentacja Włoch odwiedziła były niemiecki obóz Auschwitz. Sportowcy oddali hołd ofiarom obozu składając wieniec pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11.

2012-06-06, 12:17

Włosi odwiedzili Auschwitz i oddali hołd ofiarom

Posłuchaj

Relacja Marka Lehnerta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia na Euro 2012

"Nigdy więcej takiego horroru! To co się tu wydarzyło nie dotyczy jednego narodu, ale całej ludzkości. Ich ból jest naszym bólem" - napisali we wpisie do księgi pamiątkowej Muzeum Auschwitz Włosi. Pod tekstem podpisali się między innymi prezydent Włoskiej Federacji Piłki Nożnej Gianclarlo Abete oraz bramkarz Gianluigi Buffon.

Włosi zwiedzili muzealną ekspozycję w bloku 4, która przybliża tematykę zagłady europejskich Żydów. Widzieli między innymi puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy używali do gazowania ludzi. W bloku 5, w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni i rzeczy ich ofiar, zobaczyli między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka i żydowskie szaty modlitewne. Piłkarze i działacze zobaczyli także krematorium w byłym Auschwitz I. Działała w nim komora gazowa.

Po wizycie w byłym obozie Auschwitz I, przedstawiciele włoskiej reprezentacji pojechali do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym podczas wojny Niemcy dokonywali masowej eksterminacji Żydów. Przeszli przez Bramę Główną, dla wielu jest ona symbolem całego obozu, i dalej wzdłuż rampy kolejowej, na której od wiosny 1944 roku bieg kończyły transporty z Żydami.

REKLAMA

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

W latach 1943-1944 do Auschwitz deportowano około 7,5 tysiąca Żydów z Włoch. Mimo sojuszu z Hitlerem faszystowski przywódca Benito Mussolini do 1943 roku stanowczo odmawiał wydania Żydów z Włoch i terenów przez nie okupowanych. Dopiero po jego obaleniu i proklamowaniu - we wrześniu 1943 roku - zawieszenia broni przez nowy rząd Pietro Badoglio, Niemcy zajęli północne i środkowe Włochy. Żydów aresztowano. Pierwszy transport około tysiąca osób trafił do Auschwitz z Rzymu 23 października 1943 roku. Do pracy wybrano 196 osób. Pozostałych zgładzono. Cztery transporty wyjechały także z obozu Fossoli di Carpi założonego przez włoskich faszystów w grudniu 1943 roku.

Wydarzenie to transmitował w całości kanał sportowy telewizji publicznej RAI
Program oglądał w Rzymie Marek Lehnert.

PAP, mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej