Norweżki ustawiają się w kolejce do psycholożki baletnic z Londynu

Dobra dyspozycja Norweżki Therese Johaug w Tour de Ski jest zasługą "specjalistki kryzysowej" zatrudnionej przez norweską federację narciarską, lecz pracującej na stałe w...The Royal Ballet of London.

2013-01-04, 08:55

Norweżki ustawiają się w kolejce do psycholożki baletnic z Londynu

Norweżka Britt Tajet-Foxell była w latach 70. pierwszym terapeutą londyńskiego baletu, ale po ukończeniu następnego fakultetu stała się również psychologiem sportowym. Od 1999 roku pracuje dla norweskiego centrum sportu olimpijskiego, a od 2009 dla federacji narciarskiej, dla której została "doradcą kryzysowym" po załamaniu psychicznym Marit Bjoergen. Słynna biegaczka po nieudanych mistrzostwach świata w Libercu była zdecydowana zakończyć karierę.
Tajet-Foxell zajmuje się również pozostałymi zawodniczkami norweskimi i pojawia się na najważniejszych zawodach.
"Sytuacja sportowców i tancerzy jest bardzo podobna. Przeżywają podobne załamania po kontuzjach lub nieudanych występach. Tajemnica ich uzdrowienia leży przede wszystkim w psychice" - wytłumaczyła Tajet-Foxell.
Norweska specjalistka stosuje niekonwencjonalne metody, jednak w Wielkiej Brytanii i Norwegii podkreślają, że są "nadzwyczaj skuteczne" i "w kolejce do niej stoją największe gwiazdy sportu".
Były kapitan i trener angielskiej reprezentacji w rugby Clive Woodward powiedział: "po zaledwie godzinie rozmowy z Britt zmieniłem diametralnie mój sposób postrzegania tej gry". Dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie z Aten (2004) i Pekinu (2008) Norweg Olaf Tufte po załamaniu się psychicznym przed wyjazdem do Chin podczas terapii został zmuszony do lekcji baletu i występu przed publicznością.
"Moim zadaniem jest doprowadzić pacjenta do przełamania granic głęboko w nim tkwiących i przeszkadzających w odniesieniu sukcesu tak, aby wyszedł z bezpiecznej dla niego sfery psychicznej. Tak było m.in. z Marit Bjoergen" - powiedziała norweska profesor na łamach dziennika finansowego "Dagens Naeringsliv".
Tajet-Foxell rozpoczynając pracę z Norweżkami zdecydowała się wprowadzić "odgrywanie kogoś innego". "Bjoergen otrzymała ode mnie zdjęcie tygrysa i miała nim się stać nie tylko w życiu codziennym, lecz podczas każdego startu. Z kolei Astrid Uhrenholdt Jacobsen stała się "Pippi pończoszanką" - przypomniała.
"Obawa, przerażenie i strach w sytuacjach dramatycznych często występują u sportowców i bardzo szybko przechodzą na sferę fizyczną, paraliżują lub ograniczają ruchy. Moim zadaniem jest sprawienie, że zawodniczka staje się na okres startu kimś innym i przekracza swoje granice, nawet te, o których sądzi, że nie jest w stanie. Czy to działa? Przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Vancouver śmiali się ze mnie głównie Szwedzi, lecz po zdobyciu przez Norwegię 23 medali, w tym trzech złotych przez odrodzoną Bjoergen, przestali" - wyjaśniła norweska profesor.
Bjoergen oceniła pomoc Tajet-Foxell jako "nieprawdopodobną". "W Libercu chciałam połamać narty. Po powrocie do Norwegii otrzymałam zdjęcie tygrysa, które musiałam ustawić na nocnym stoliku tak, aby był pierwszą osobą, na którą spojrzę po przebudzeniu. Następnie miałam warczeć i wyć tak długo aż wejdę w zdjęcie, stanę się tym zwierzęciem i przejmę jego duszę" - wspomniała.
Fotografia nie była przypadkowa i przedstawiała konkretnego tygrysa, który przez słynną biegaczkę narciarską został "adoptowany" i za którego utrzymanie co miesiąc płaci.
Na pytanie, jaką rolę do odgrywania otrzymała Johaug, która po czterech etapach Tour de Ski zajmuje trzecie miejsce ze stratą 28,7 do prowadzącej Justyny Kowalczyk, pani psycholog odpowiedziała, że nie może tego zdradzić. Jak wytłumaczyła, jest to tajemnica pomiędzy terapeutą i pacjentem, ale tylko tak długo, dopóki sam pacjent tego nie wyjawi. Zbigniew Kuczyński

Dwa ostatnie biegi na antenie Polskiego Radia

Ostatnie dwa etapy odbędą się w Val di Fiemme. Pierwszy to bieg masowy stylem klasycznym na dystansie 10 km. Natomiast drugi, na dystansie 9 km, będzie obejmował podbieg pod Alpe Cermis.

Oba te wydarzenia komentować będzie na antenie Polskiego Radia dziennikarz radiowej Jedynki, Tomasz Zimoch. W sobotę początek transmisji planowany jest na godzinę 12.28, a w niedzielę zapraszamy na ostatni bieg Tour de Ski od godziny 11.45.

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej