Siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza z Pucharem Polski!

2013-03-10, 17:57

. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza po raz drugi z rzędu zdobyły Puchar Polski. W finałowym meczu w Pile pokonały Atom Trefl Sopot 3:2.

Przyjmująca Tauronu - Joanna Szczurek (IAR)
+

Dąbrowianki obroniły trofeum wywalczone przed rokiem. Po raz ostatni Puchar Polski dwa razy z rzędu zdobyła Nafta Piła w latach 2002 i 2003.

Mecz zaczął się od wysokiego prowadzenia sopocianek (11:3), które skutecznie blokowały ataki rywalek. Dobra passa Atomu trwała do momentu, gdy na zagrywce pojawiła się Frauke Dirickx. Dzięki skutecznym serwisom belgijskiej rozgrywającej Tauron odrobił straty, a w zaciętej końcówce seta siatkarki z Dąbrowy Górniczej zachowały więcej zimnej krwi.

Po półfinałowym spotkaniu Muszynianki z Tauronem trenerzy obu zespołów narzekali na system wideo weryfikacji, który w żeńskich rozgrywkach wprowadzany jest tylko przy okazji turnieju finałowego Pucharu Polski. Ich zdaniem zamiast pomagać, wprowadzał niepotrzebną nerwowość. Zawodniczki spróbowały się jednak "zaprzyjaźnić" ze zdobyczami techniki. W pierwszym secie finałowego pojedynku siatkarki były górą - sędziowie aż pięciokrotnie musieli zmieniać swoje decyzje.

Drugi set to już zdecydowana przewaga dąbrowianek, a po dobrej grze Atomu pozostały tylko wspomnienia. Słabiej niż w półfinale spisywała się Rachel Rourke, a żadna z jej koleżanek nie potrafiła udźwignąć ciężaru zdobywania punktu.

Joanna
Joanna Staniucha-Szczurek (L) z Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza w ataku podczas meczu z Atomem Trefl Sopot w finale Pucharu Polski w siatkówce kobiet Enea Cup 2013.

Siatkarki z Dąbrowy zbyt szybko uwierzyły w końcowy sukces, bowiem na trzeciego seta wyszły na boisko mało skoncentrowane. Dopiero przy stanie 22:18 dla Atomu wrzuciły drugi bieg, ale finisz okazał się spóźniony.

Sopocianki rozkręciły się, przebudziła się Rourke, skutecznie atakowała Klaudia Kaczorowska. Po nerwowej końcówce i skutecznym ataku Eriki Coimbry Atom doprowadził do tie-breaka.

W decydującej partii emocje sięgnęły zenitu. Oba zespoły, mimo że mecz trwał już ponad dwie i pół godziny, potrafiły pokazać dobrą siatkówkę. Od samego początku trwała walka punkt za punkt. Serca mocniej zabiły sopockim kibicom, gdy po skutecznej akcji Coimbry i bloku na Katarzynie Zaroślińskiej Atom prowadził 12:10, potem miał dwie piłki meczowe. Dąbrowianki nie poddawały się i po asie serwisowym Zaroślińskiej to one miały meczbola. Po skutecznym bloku na Rourke, siatkarki Tauronu mogły cieszyć się z ponownego zdobycia trofeum, za które otrzymały od organizatorów czek na 150 tysięcy złotych.

MVP turnieju została Elżbieta Skowrońska (Tauron). Inne wyróżnienia otrzymały: Izabela Bełcik (Atom) - najlepsza zagrywająca, Erika Coimbra (Atom) - najlepsza przyjmująca, Krystyna Strasz (Tauron) - najlepiej broniąca, Maja Tokarska (Tauron) - najlepsza blokująca, Rachel Rourke (Atom) - najlepsza atakująca, Frauke Dirckx (Tauron) - najlepsza rozgrywająca.

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Atom Trefl Sopot 3:2 (26:24, 25:20, 21:25, 23:25, 17:15)

Atom Trefl: Izabela Bełcik, Julia Szeluchina, Justyna Łukasik, Erika Coimbra, Klaudia Kaczorowska, Rachel Rourke, Mariola Zenik (libero) oraz Anna Podolec, Noris Cabrera, Anita Kwiatkowska, Dorota Wilk, Dorota Pykosz.

MKS Tauron: Frauke Dirickx, Aleksandra Liniarska, Maja Tokarska, Joanna Staniucha-Szczurek, Elżbieta Skowrońska, Katarzyna Zaroślińska, Krystyna Strasz (libero) oraz Charlotte Leys.