1. liga: Termalica coraz bliżej Ekstraklasy. Zawisza już przed Cracovią

2013-05-08, 20:51

Zawisza Bydgoszcz. Foto: Zawisza Bydgoszcz/Paweł Warliński

Termalika Bruk-Bet Nieciecza zrobiła kolejny krok na drodze do Ekstraklasy. W meczu 28. kolejki lider 1. ligi pokonał u siebie Wartę Poznań 3:0. W hicie kolejki Zawisza Bydgoszcz wygrał z Cracovią 3:1.

W Niecieczy dwa gole dla gospodarzy (58 pkt) zdobył Emil Drozdowicz, a wynik w końcówce spotkania ustalił Dariusz Pawlusiński, dla którego to już 13. trafienie w sezonie.

Tymczasem dla Warty kolejna wiosenna porażka oznacza coraz trudniejszą sytuację w tabeli. Drużyna z Wielkopolski w rundzie rewanżowej zdobyła - nie licząc zwycięstwa walkowerem nad wycofanym z rozgrywek ŁKS Łódź - zaledwie jeden punkt. W środę spadła w tabeli na 15. miejsce, oznaczające degradację. Zajmujący dotychczas tę pozycję Stomil Olsztyn wygrał na wyjeździe z trzynastą Sandecją Nowy Sącz 2:0.

W Bydgoszczy zmierzyły się dwie drużyny walczące o awans. Od 17. minuty, po golu Krzysztofa Nykiela, Zawisza przegrywał z Cracovią 0:1, ale zdołał rozstrzygnąć losy meczu na swoją korzyść. Jeszcze przed przerwą wyrównał Kamil Drygas, a w drugiej połowie kolejne bramki zdobyli Paweł Abbott i Vahan Gevorgyan z rzutu karnego (po faulu na Danielu Mące). Wynik mógł być jeszcze wyższy, ale gospodarze nie wykorzystali kilku znakomitych okazji, m.in. Mąka, który był sam przed bramkarzem rywali.

Bydgoszczanie odnieśli trzecie kolejne zwycięstwo, licząc walkower z ŁKS. Dzięki temu piłkarze prowadzeni od końca kwietnia przez Ryszarda Tarasiewicza awansowali kosztem Cracovii na pozycję wicelidera (52 pkt).

"Pasy" (51 pkt) spadły na czwartą pozycję, mają taki sam dorobek punktowy jak Flota, która w tej kolejce otrzymała walkower za mecz z ŁKS. Drużyna ze Świnoujścia rozegrała jednak jedno spotkanie mniej.

Z walki o awans praktycznie odpadł Dolcan Ząbki (46 pkt). Ekipa Roberta Podolińskiego przez połowę rundy rewanżowej była rewelacją ligi, wygrała osiem kolejnych meczów, pokonała m.in. Cracovię i Zawiszę. W efekcie zaczęto o niej mówić jako o poważnym kandydacie do awansu. Teraz to określenie staje się już nieaktualne.

Stojący przed historyczną szansą Dolcan przegrał ostatnio trzy mecze z rzędu. Po porażkach 1:3 z Termalicą na wyjeździe i 0:1 z Flotą u siebie, tym razem drużyna z Ząbek uległa w Bytomiu outsiderowi rozgrywek Polonii 1:3. Dla śląskiego zespołu, praktycznie już zdegradowanego, to dopiero drugie zwycięstwo w obecnym sezonie.