more_horiz
Sport

Ciąg dalszy skandalu w amerykańskiej gimnastyce. Kolejny wyrok dla byłego lekarza kadry

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 21:00
Były lekarz amerykańskiej federacji gimnastycznej Larry Nassar, który w czasie pełnienia funkcji dopuścił się molestowania seksualnego podopiecznych, został po raz trzeci skazany na długoletnią karę więzienia.
Larry Nassar
Larry Nassar Foto: PAP/EPA/RENA LAVERTY

Tym razem rozprawa toczyła się przed sądem w Charlotte w hrabstwie Eaton; Nassar otrzymał karę więzienia od 40 do 125 lat za molestowanie seksualne zawodniczek.

- Zachowanie Nassara „obrabowało” te dziewczyny i kobiety z jednej z najbardziej ważnych ludzkich cech - zaufania - powiedziała sędzia Janice Cunningham.

Tydzień temu Nassar został skazany przez inny sąd na 175 lat więzienia.

- Do pana nie posłałabym nawet swoich psów. Na mnie spadł honor i zaszczyt ukarania pana - oznajmiła prowadząca rozprawę w Lansing (Michigan) sędzia Rosemary Aquilina.

Aktualnie lekarz odbywa karę 60 lat pozbawienia wolności w więzieniu federalnym za przestępstwa związane z pornografią dziecięcą. W postępowaniu przesłuchano 156 dziewczynek i kobiet, które zeznały, że padły ofiarami 54-letniego Nassara. Wśród nich były medalistki olimpijskie.

Skandal w amerykańskiej gimnastyce ujawnił ponad roku temu dziennik "Indianapolis Star", według którego w ostatnich 20 latach aż 368 zawodniczek z klubów afiliowanych przy krajowej federacji padło ofiarą agresji seksualnej ze strony lekarzy i trenerów. Niektóre z ofiar przestępstw miały mniej niż 13 lat.

pm