"Proces, który powinnien trwać"

2010-12-05, 17:49

"Proces, który powinnien trwać"
Andrzej Rzepliński . Foto: fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Budowa państwa prawa jest procesem, który powinien trwać ciągle. Taką opinię wyraził w Jedynce nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Rzepliński.

Posłuchaj

Andrzej Rzepliński
+
Dodaj do playlisty

Dodał on, że od 1989 roku udało się dużo osiągnąć w tej dziedzinie. Rzepliński zwrócił uwagę, że poszanowanie prawa jest bardzo ważne dla istnienia i działania państwa.

Były prezes Trybunału Bogdan Zdziennicki powiedział w tej samej audycji, że Polska jest państwem prawa w sensie ustawowym. Jednak de facto istnienie państwa prawa wiąże się z budową społeczeństwa obywatelskiego, co nie jest łatwym procesem.

Emerytury SB-ków

Mówiąc o sprawie emerytur dla dawnych funkcjonariuszy SB, Andrzej Rzepliński powiedział, że reżimy niedemokratyczne powinny ponosić odpowiedzialność za swoje działania. Takie stanowisko zajął argentyński Sąd Najwyższy, który rozpatrywał sprawę rządów junty wojskowej.

Bogdan Zdziennicki powiedział natomiast, że ktoś, kto nie popełnił przestępstwa, nie może być karany.

Andrzej Rzepliński powiedział, że Trybunał w połowie przypadków orzeka, iż akty prawne są niezgodne z konstytucją. Bogdan Zdziennicki dodał, że kultura prawna i polityczna jest w Polsce niska, o czym świadczą konflikty między przedstawicielami różnych organów władzy. Prezes Trybunału powiedział, że instytucja ta określa, jak daleko może się posunąć władza. Przyczynia się w ten sposób do wzrostu kultury prawnej tak wśród polityków, jak i obywateli. Bogdan Zdziennicki dodał, że rozstrzyga on konflikty prawne. Nie jest natomiast jego zadaniem wymierzanie "sprawiedliwości dziejowej".

Andrzej Rzepliński wyraził opinię, że sędziowie Trybunału powinni być powoływani przez Sejm, ale procedura powinna być bardziej wymagająca niż obecnie. Bogdan Zdziennicki dodał, że sędziowie powinni być wybierani większością kwalifikowaną. Mówiąc o propozycjach zmian w konstytucji obaj goście Programu Pierwszego powiedzieli, że powinna być ona stabilnym aktem prawnym. Stąd zmian w ustawie zasadniczej nie można wprowadzać zbyt szybko, a o tym, jak interpretować jej zapisy, powinni decydować sędziowie.

to

Polecane

Wróć do strony głównej