Niemiecka prasa o propozycji utworzenia muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Przed wizytą Donalda Tuska niemieckie media najwięcej miejsca poświęcają jego propozycji utworzenia w Gdańsku muzeum drugiej wojny światowej.

2007-12-11, 09:52

Niemiecka prasa o propozycji utworzenia muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Przed wizytą Donalda Tuska niemieckie media najwięcej miejsca poświęcają jego propozycji utworzenia w Gdańsku muzeum drugiej wojny światowej. We wczorajszym wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung premier zasugerował, że mogłoby one stanowić alternatywę dla tworzonej przez rząd w Berlinie placówki poświęconej przymusowym wysiedleniom. 

W dzisiejszym komentarzu frankfurcki dziennik określa tę propozycję jako interesującą. Jak czytamy we Frankfurter Allgemeine, po raz pierwszy od dawna polski rząd nie reaguje na upamiętnienie wypędzeń broniąc się przed tym pomysłem, lecz formułuje własną koncepcję, przypisując im należne historyczne miejsce.

Der Tagesspiegel interpretuje propozycję premiera Tuska jako pośrednie uznanie prawa Niemiec do upamiętnienia losu wypędzonych. To pierwsza taka reakcja polskich władz od „Deklaracji Gdańskiej” podpisanej przed czterema laty przez prezydentów Kwaśniewskiego i Raua - zauważa berliński dziennik.

Tymczasem telewizja ZDF po lekturze wywiadu premiera Tuska dla Frankfurter Allgemeine wątpi w łatwą współpracę na linii Warszawa - Berlin. Drugi program niemieckiej telewizji publicznej zwraca uwagę na słowa szefa polskiego rządu, że historia jest balastem w stosunkach polsko-niemieckich i jego krytykę pod adresem Güntera Grassa za stosunek noblisty do „Solidarności”. Zdaniem ZDF, taką retorykę wymusza na premierze presja ze strony liderów PiS-u, którzy zarzucali mu prowadzenie polityki zagranicznej „na kolanach”.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej