"Der Tagesspiegel": „Archipelag Gułag” na zawsze zmienił ludzi i ich mentalność

2008-08-05, 11:03

"Der Tagesspiegel": „Archipelag Gułag” na zawsze zmienił ludzi i ich mentalność

Niemieckie gazety przypominają w dzisiejszych wydaniach sylwetkę zmarłego w nocy z niedzieli na poniedziałek Aleksandra Sołżenicyna.

Niemieckie gazety przypominają w dzisiejszych wydaniach sylwetkę zmarłego w nocy z niedzieli na poniedziałek Aleksandra Sołżenicyna. Prasa przede wszystkim zwraca uwagę na jego rolę w przekazywaniu prawdy o stalinowskiej dyktaturze.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisała, że opublikowanie „Archipelagu Gułag” w Paryżu w 1974 r. było dla zachodnich społeczeństw szokiem. „To ostatni przypadek, kiedy książka wywołała trzęsienie ziemi” - czytamy we frankfurckim dzienniku. „Der Tagesspiegel” dodaje, że „Archipelag Gułag” na zawsze zmienił ludzi i ich mentalność.

„Süddeutsche Zeitung” nazwała Aleksandra Sołżenicyna „świadkiem odczłowieczenia” stalinowskiego reżimu. „Die Welt”, który ocenia pisarza jako „wielką postać stulecia”, pisze, że jego twórczość pozostaje aktualna w dzisiejszych czasach, w których mamy do czynienia z - jak to określa berliński dziennik - „większymi lub mniejszymi spadkobiercami dwudziestowiecznych totalitaryzmów”.

A „Stuttgarter Zeitung” dodaje, że przykład Sołżenicyna pokazuje, jak wielka może być władza literata, który zdecydował się poświęcić życie, aby dać świadectwo prawdzie.

Polecane

Wróć do strony głównej