Ślad współpracy Bronisława Geremka z SB

W latach 60. Bronisław Geremek był tajnym współpracownikiem SB - wynika z dokumentu opublikowanego w Internecie przez portal Fronda.pl, na który powołuje się "Nasz Dziennik".

2011-02-24, 06:00

Ślad współpracy Bronisława Geremka z SB
Bronisław Geremek. Foto: źr. wikipedia

Gazeta dodaje, że w Instytucie Pamięci Narodowej badane są nowe źródła dotyczące paryskiej rezydentury wywiadu PRL w okresie gdy Geremek był szefem Ośrodka Kultury Polskiej w stolicy Francji.

Do dokumentu pochodzącego z komputerowego zbioru danych Służby Bezpieczeństwa (ZSKO) dotarła redakcja portalu Fronda.pl. Jest on jedynym śladem potwierdzającym, że były szef MSZ i doradca "Solidarności" w latach 60. był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Dokument zawiera informację, że Geremek był zdjęty z ewidencji 5 lutego 1969 r.

- Minęło kilka lat od śmierci Geremka i na ile znam praktykę z państw zachodniej demokracji, to tam takich biografii byłoby już wiele. A u nas ciągle jej nie ma. Być może dlatego, że ci, którzy chcieliby ją napisać, obawiają się tego. Środowiska opiniotwórcze oczekują hagiografii, a takiej nie da się napisać - mówi "Frondzie" Bronisław Wildstein, publicysta "Rzeczpospolitej". Jak dodaje to wyjaśnia dlaczego taka książka jeszcze nie powstała. - Ukrywanie tego, co Bronisław Geremek robił w latach 60. XX wieku szkodzi odpowiedniemu odbiorowi jego osoby. Jeśli za wszelką cenę próbuje się ukryć jego przeszłość, to normalnym odruchem każdego odbiorcy jest podejrzenie, że mamy do czynienia z typem, którego się sztucznie winduje, nie mając ku temu żadnych przesłanek - mówi Wildstein.

(źr.
(źr. fronda.pl)


W archiwach IPN nie odnaleziono dotąd żadnych innych materiałów dotyczących rodzaju ewentualnej współpracy Geremka ze służbami specjalnymi komunistycznej Polski. Nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach nastąpiło jego zarejestrowanie ani jak przebiegała ewentualna współpraca z komunistyczną bezpieką. Niestety w IPN nie zachowały się prawie żadne wzmianki dotyczące Bronisława Geremka wytworzone przed rokiem 1968. Może to świadczyć o tym, że na początku lat 90. zostały precyzyjnie i metodycznie zniszczone, sugeruje "Nasz Dziennik".

Bronisław Geremek zginął w lipcu 2008 r. w wypadku drogowym w Lubieniu.

Czytaj więcej na temat Grudnia '70 >>>

PAP, Fronda/ sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej