Ekspert: kluczowe jest unikanie nagłych zwyżek cen energii
Sejm w piątek skierował rządowy projekt ustawy m.in. obniżającym akcyzę na energię elektryczną do połączonych komisji finansów publicznych oraz energii i skarbu państwa. O uwarunkowaniach, którym podlegają ceny energii mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Zaniewicz, ekspert ds. energii.
2018-12-28, 14:15
Posłuchaj
W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy napisano, że potrzeba jej uchwalenia "jest związana z występującymi w 2018 r. dynamicznymi wzrostami cen energii elektrycznej na rynku hurtowym". Wzrosty te - jak podkreślono - są silnie związane z prowadzoną w Unii Europejskiej polityką klimatyczną.
Marcin Zaniewicz zaznaczył, że ceny energii elektrycznej w Polsce, na tle innych państw europejskich są stosunkowo niskie. - Najbardziej odczuwalne są przez użytkowników są nagłe zwyżki cen. Pamiętajmy, że ceny energii faktycznie w przyszłym roku wzrosną, to co jest procedowane w tej chwili to mechanizm pozwalający na utrzymanie takich samych rachunków, jednak siłą rzeczy ktoś te koszty będzie musił ponieść, będzie to budżet państwa - podkreślił.
Ekspert wyjaśniał przyczyny podwyżek cen energii elektrycznej. – Na obecne ceny wpływają lata zaniedbań w polskiej energetyce, 80 proc. polskiej energii produkowanej jest z węgla, którego ceny rosną, drugim czynnikiem są wzrastające koszty uprawnień do emisji CO2, które na przestrzeni ostatniego roku zanotowały największy wzrost. Po latach funkcjonowania limitów emisji zmniejszono je w sposób skokowy co doprowadziło do wzrostu cen uprawnień. Ten temat podnoszony jest pod koniec roku, pomimo, że emisje były od dawana przedmiotem obrotu giełdowego - zauważył.
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Więcej w zapisie audycji
PR24/ka
____________________