X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Wawrzyniec Konarski: płace w NBP powinny być jawne

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:57
- Jeżeli szefowie banku centralnego czy spółek Skarbu Państwa mają gigantyczne pensje, niepasujące do przeciętnego czy nawet ponadprzeciętnego wynagrodzenia w kraju, to jest to sytuacja, która powoduje, że rząd jest źle odbierany przez społeczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Grupy Uczelni Vistula. 
Audio
  • 11.01.19 Prof. Wawrzyniec Konarski: płace w NBP powinny być jawne
  • 11.01.19 Dr Piotr Sitniewski o jawności w instytucjach publicznych
Prof. Wawrzyniec Konarski
Prof. Wawrzyniec KonarskiFoto: PR24/MR

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek zapowiedziała, że PiS przedstawi projekt ustawy, która wprowadzi jawność wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim zarówno obecnie, jak i za poprzednich zarządów; ustali ona również górną granicę zarobków dla osób zajmujących funkcje kierownicze w NBP.

- Mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której przydałaby się wspólna linia myślenia i postępowania całej klasy politycznej. Jej notowania, jako grupy zawodowej, która jest obdarzana jest zaufaniem, są wciąż bardzo niskie. A pamiętajmy, że z perspektywy wyborczej jest to mierzone poprzez frekwencję, która jest niska. To swoiste wotum nieufności - wskazywał prof. Konarski. 

Zdaniem eksperta, konieczne jest wprowadzenie jawności w kontekście zarobków pracowników najważniejszych dla państwa podmiotów. - Dotychczas nie udało się stworzyć klarownej siatki płac w tak ważnych instytucjach, jak NBP czy spółki Skarbu Państwa (…). W przypadku podmiotów państwowych podejście do sprawy pieniędzy wypłacanych pracowników powinno być jawne. Tylko w ten sposób można zbudować pomost między oczekiwaniami społecznymi a sprawdzaniem kompetencji szefów takich instytucji - ocenił gość Polskiego Radia 24. - Jeżeli szefowie banku centralnego czy spółek Skarbu Państwa mają gigantyczne pensje, niepasujące do przeciętnego czy nawet ponadprzeciętnego wynagrodzenia w kraju, to jest to sytuacja, która powoduje, że rząd jest źle odbierany przez społeczeństwo - pointował prof. Konarski. 

Do sprawy wynagrodzeń pracowników NBP oraz do tematu jawności w instytucjach publicznych odniósł się również dr Piotr Sitniewski z Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Fundacji Jawność.pl.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Michał Walczyk

Polskie Radio 24/PAP/zz

----------------------------

Data emisji: 11.01.19

Godzina emisji: 13.06, 13.35

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 NBP polityka

Czytaj także

Anna Sarzyńska: gdyby przedstawiono osiągnięcia obu pań, to może nie byłoby zamieszania wokół ich wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 19:58
– Mamy do czynienia z jakimś dramatem komunikacyjnym ze strony Narodowego Banku Polskiego – ocenił Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Odniósł się w ten sposób do środowego wystąpienia zastępcy dyrektora Departamentu Kadr w NBP Ewy Raczko, która stwierdziła, że Martyna Wojciechowska "na pewno nie zarabia rewelacyjnych 65 tysięcy złotych miesięcznie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: przyspieszone wybory byłyby korzystne dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:01
- Widzę dużo potencjalnych korzyści dla Prawa i Sprawiedliwości, wynikających z przedterminowych wyborów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog. 
rozwiń zwiń