more_horiz
Wiadomości

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. "To tragedia i wielkie zło"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 18:00
Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. O jego śmierci poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. - Mimo wszelkich starań, nie udało się go uratować - powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor do spraw lecznictwa gdańskiej placówki. 
Audio
  • Doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa gdańskiej placówki, o śmierci Pawła Adamowicza (IAR)
  • Nie żyje prezydent Gdańska. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
  • Gdańszczanie oddają hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
  • Gdańszczanie składają znicze i kwiaty przed urzędem miasta (IAR)
Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 53 lata.
Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 53 lata. Foto: Adam Warżawa/PAP

W niedzielę prezydent Adamowicz został zaatakowany przez nożownika w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Został kilkukrotnie ugodzony nożem. W nocy przeszedł pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Od tamtej pory przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jego funkcje krążeniowo-oddechowe wspomagała aparatura.

Nożownik, który zaatakował Pawła Adamowicza, usłyszał zarzut zabójstwa. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zmieniła w ten sposób wcześniejszą kwalifikację przestępstwa, którą było "usiłowanie zabójstwa". 

czytaj więcej
stefan w zatrzymanie pap 1200.jpg
Prokuratura: sprawca zamachu na prezydenta Gdańska usłyszał zarzut zabójstwa

Prokuratura skierował również do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla 27-letniego Stefana W. Podejrzany nie przyznał sie do zarzutów - poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik gdańskiej prokuratury okręgowej. Dodała, że w sprawie wczorajszego ataku na prezydenta Gdańska wszczęto też drugie postępowanie. Dotyczy ono oceny prawidłowości organizacji imprezy. Śledczy sprawdzą sposób zabezpieczenia wydarzenia i to, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków.

Przesłuchania świadków zabójstwa

Do tej pory przesłuchano kilkudziesięciu świadków w sprawie ataku na prezydenta Gdańska. Zabezpieczono nóż, którym ugodzono Pawła Adamowicza oraz komputery, telefony i nagrania z telefonów publiczności podczas Finału WOŚP w Gdańsku. 

Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej - poinformował Andrzej Duda. Prezydent spotkał się po południu z przedstawicielami zasiadających w Sejmie politycznych ugrupowań. 

czytaj więcej
pap andrzej duda żałoba 1200.jpg
Prezydent zapowiedział żałobę narodową w dzień pogrzebu Pawła Adamowicza

W trakcie rozmowy ustalono również, że proponowany na jutro przez Pałac Prezydencki wspólny marsz przeciw przemocy i nienawiści nie odbędzie się.

- Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu - wyjaśnił prezydent.

Prezydent: to cios w całą naszą wspólnotę

Andrzej Duda podkreślił, że do ataku nożownika na prezydenta Gdańska doszło w dniu szczególnym, dniu wielkiej akcji charytatywnej, łączącej tego dnia tysiące Polaków. - To cios w całą naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich ludzi, którzy chcą czynić dobro - powiedział prezydent.

- Dokonajmy, każdy w sobie tego rachunku sumienia i popatrzmy na otaczającą nas rzeczywistość poprzez pryzmat także swojego własnego serca. Proszę o szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska - zakończył swoje spotkanie z dziennikarzami Andrzej Duda.

pap wiec gdańsk adamowicz 1200.jpg
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

W Gdańsku, a także między innymi w Warszawie, Krakowie i Szczecinie odbywają się dziś marsze przeciwko przemocy po śmierci Pawła Adamowicza. 

Politycy są wstrząśnięci zabójstwem Pawła Adamowicza. "Tragedią i wielkim złem" nazwał to, co się wydarzyło premier Mateusz Morawiecki. "Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy" - napisał na swoim profilu twitterowym premier.

"Wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuje się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata" - to słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kondolencje w imieniu Jarosław Kaczyńskiego przekazała Beata Mazurek.

Portal tvp.info poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zaproponuje Aleksandrze Dulkiewicz, obecnej wiceprezydent i bliskiej współpracowniczce zmarłego Pawła Adamowicza, funkcję komisarza miasta Gdańska. Do tej pory Aleksandra Dulkiewicz była pierwszym zastępcą zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

Prawnik, polityk i samorządowiec

Paweł Adamowicz był z wykształcenia prawnikiem, od 1990 roku samorządowcem, od 1998 pełnił fgunkcję prezydenta Gdańska. Miał 53 lata. Jeszcze w liceum włączył się w konspirację solidarnościową. Był kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych. W 1984 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Współtworzył pierwsze jawne stowarzyszenia opozycyjne wobec władz, przewodniczył studenckiemu komitetowi strajkowemu podczas protestu w maju 1988 roku, był wydawcą i drukarzem podziemnego pisma. Studia ukończył w 1989 roku, a w latach 1993-1996 odbył aplikację radcowską, zakończoną egzaminem. W latach 1989-1998 pracował jako asystent na Uniwersytecie Gdańskim. W tym czasie, przez 3 lata, był także prorektorem uczelni do spraw studenckich.

W 1990 roku Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1994-1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W 1998 roku z listy AWS po raz trzeci został radnym. W tym samym roku został po raz pierwszy prezydentem Gdańska. Na to stanowisko wybrała go rada miasta. W 2001 roku znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Rok później wygrał pierwsze, bezpośrednie wybory prezydenckie.

Zwyciężał w kolejnych wyborach samorządowych w 2006, 2010 i 2014 roku. W 2018 założył Stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" i kandydując z jego list wygrał ubiegłoroczne wybory. W trakcie kariery samorządowej Paweł Adamowicz pełnił wiele funkcji, między innymi był członkiem Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Komitetu Regionów.

W latach 2007-2015 sprawował funkcję prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, następnie został członkiem zarządu tej organizacji. Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku. 

dad/koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawca ataku na prezydenta Adamowicza miał schorzenia natury psychiatrycznej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:25
- Komendant wojewódzki w Gdańsku poinformował mnie, że sprawca ataku na prezydenta Adamowicza miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej – poinformował w poniedziałek Jarosław Zieliński, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
rozwiń zwiń