Zbigniew Ziobro: Stefan W. planował spektakularne przestępstwo

- Z ustaleń śledztwa wynika, że Stefan W. miał planować spektakularne przestępstwo w Warszawie. Ustalenia pozwalały nam stwierdzić, że był on w Warszawie, mamy między innymi jego bilet lotniczy - powiedział w piątek w programie "Gość wiadomości" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

2019-01-18, 21:02

Zbigniew Ziobro: Stefan W. planował spektakularne przestępstwo

- Z ustaleń śledztwa, które jest prowadzone bardzo intensywnie wynika m.in. że Stefan W. miał planować spektakularne przestępstwo, napad w Warszawie. Inne ustalenia wskazują, że to przestępstwo, które planował, miało być głośne, spowodować, że będzie o nim bardzo głośno i rzeczywiście ustalenia też pozwalały nam stwierdzić już dzisiaj ponad wszelką wątpliwość, że był w Warszawie, mamy m.in. bilet lotniczy, który potwierdza jego przybycie do Warszawy - powiedział Zbigniew Ziobro.

- Natomiast sam w swojej relacji wskazywał, że będąc w Warszawie udał się m.in. pod Pałac Prezydencki i że rozważał wkroczenie na teren Pałacu Prezydenckiego czy miał taki zamysł. Obowiązkiem prokuratury jest weryfikować każde słowo podejrzanego, jak i wszystkie inne dowody, które zostały zebrane w śledztwie i dlatego badamy każdą możliwą wersję wydarzeń, ale nie oznacza to, że prezydent był w jakikolwiek sposób zagrożony - dodał.

"Opinie na temat Stefana W. nie wskazywały na jakąkolwiek agresję z jego strony"

Ziobro był pytany w TVP czy Stefan W., który zabił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, był chory i leczony psychiatrycznie już w czasie pobytu w więzieniu. Szef MS przypomniał, że Stefan W został skazany za cztery napady na banki i został ukarany karą 5,5 roku pozbawienia wolności. Mówił, że w czasie odbywania kary funkcjonariusze zauważyli jego nietypowe zachowanie i w efekcie skierowali go do szpitala w zakładzie zamkniętym, gdzie rozpoznano u niego chorobę psychiczną.

- Ta choroba psychiczna była leczona i zgodnie z dokumentacją medyczną i opinią psychiatrów, którzy go wielokrotnie badali, ta chorobą się cofnęła i wrócił do normalnych warunków odbywania kary - powiedział Ziobro.

Pytany, jak to się stało, że psychicznie chory człowiek, który był zagrożeniem, wyszedł na wolność, Ziobro powiedział: "prawo niestety nie jest doskonałe. Ta jednostka chorobowa, która została zdiagnozowana w przypadku tego sprawcy, jest w polskiej populacji rozpoznawana u 250 tys. ludzi". Jak podkreślił, nie można było w tym przypadku zastosować tzw. ustawy o bestiach, bo - jak zaznaczył - "z mocy ustawy wykluczone są tu przypadki chorób psychotycznych". - Więc gdyby nawet fakty były znane służbie więziennej, które wskazywałyby na duże niebezpieczeństwo z jego strony, to byłyby ograniczone możliwości działania - ocenił Ziobro.

Wyraził wdzięczność ministrowi zdrowia za inicjatywę dot. zmian w prawie, które mają w przyszłości pomóc "skutecznie badać i izolować tego typu osoby". Chodzi o możliwość wprowadzenia, orzekanego przez sąd, obligatoryjnego badania i leczenia osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność.

Będą zmiany systemowe

- Nie ulega wątpliwości, że poza bardzo rzetelnym i wnikliwym śledztwem, które jest niezwykle dynamicznie prowadzone, naszym obowiązkiem jest również przeprowadzić zmiany o charakterze systemowym. Tak jak było w przypadku Trynkiewicza, kiedy stwierdzono, że prawo było niedoskonałe i trzeba było zmienić ustawę, aby z powrotem taki człowiek mógł trafić do więzienia, i by kolejne osoby też były wychwycone przez system i nie mogły wyjść na wolność - powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości mówił też o kolejnych inicjatywach. Chodzi m.in. o uprawnienia funkcjonariuszy SW. - Może warto by było nieco wzmocnić te narzędzia pozwalające weryfikować intencje i zamiary sprawców przestępstw - powiedział minister. - Dziś te możliwości, zwłaszcza (w odniesieniu) do sprawców, którzy odbywają karę w systemie półotwartym, są mocno ograniczone - dodał.

Zwrócił uwagę również na inicjatywę ministra zdrowia, która według Ziobry, jest bardzo cenna. Jak mówił, należy wprowadzić rozwiązania związane z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego w stosunku do sprawców, co do których biegli wypowiadają się o możliwej chorobie. 

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej