X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: nasze działania przezwyciężają spuściznę porozbiorową

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 15:30
- Żeby dobrze rządzić, trzeba być kompetentnym i uczciwym, rządzić w sposób przemyślany - mówił lider PiS Jarosław Kaczyński na konferencji samorządowej. Premier Mateusz Morawiecki deklarował, że rząd chce skutecznie współpracować z samorządami. 
Audio
  • Rząd PiS wypracował 300-400% więcej pieniędzy dla samorządów niż poprzednia Rada Ministrów (IAR)
  • Premier: za naszych rządów wpłynęło ponad trzy razy więcej środków do samorządów (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki.Foto: PAP/Jakub Kamiński

W Sejmie odbyła się konferencja klubu Prawa i Sprawiedliwości, skierowana do samorządowców PiS pt. "Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce". 

Czytaj więcej
facebook Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: 300-400 proc. więcej środków dla samorządów

Szef rządu Mateusz Morawiecki mówił podczas sobotniej konferencji, że rząd chce "tworzyć szanse rozwojowe". - Sednem Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wyrównywanie szans i wzmacnianie potencjału gospodarczego - przekonywał. 

Podkreślał, że rząd PiS dla samorządu terytorialnego wypracował 300-400 proc. więcej środków niż poprzednia ekipa rządowa dla wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego". Jak tłumaczył, "to są bezpośrednie korzyści, które samorządy mogą przekładać na programy infrastrukturalne". Do najważniejszych z nich - jak mówił - należą programy drogowe, np. Via Carpatia, Via Baltica. 

- Przez rozwój infrastruktury drogowej, ale również energetycznej, kupujemy sobie bilet do rozwoju gospodarczego, który ma nas zaprowadzić do tego celu, o którym mówił prezes PiS - do dostatniego życia Polaków, bezpiecznego życia Polaków na poziomie europejskim – podkreślił premier.

- To jest główny nasz cel - żebyśmy wykorzystali to, co udało nam się osiągnąć na poziomie polityki fiskalnej, finansowej, budżetowej, inwestycyjnej i przełożyli to razem z wami na poziom samorządów – dodał. 

"Zachęcam do inwestowania w mniejszych ośrodkach"

Premier Morawiecki wskazywał ponadto, że polityka obecnego rządu "doprowadziła do tego, że wiele inwestycji wielkich firm polskich, zagranicznych lokuje się już nie tylko w wielkich ośrodkach". - Ja za każdym razem, jak rozmawiam z inwestorem - w Polsce, w Davos, w Londynie, gdziekolwiek - to zachęcam przede wszystkim do inwestowania w mniejszych ośrodkach, żeby tam tworzyć miejsca pracy - mówił. Wskazał, że służy temu m.in. rozwój infrastruktury informatycznej, drogowej, komunikacyjnej. 

Szef rządu podkreślał też wagę współpracy z "prężnymi, przedsiębiorczymi samorządowcami", aby wypracować "te wewnętrzne, endogeniczne potencjały rozwoju i specjalizacje regionalne w każdej gminie, a w szczególności w każdym powiecie, w każdym regionie i subregionie". - To w ramach naszej polityki rozwojowej jest nasz cel numer jeden i od tego celu nie odejdziemy - deklarował. 

- Dopiero w dużym stopniu nasze działania - właśnie Centralny Port Komunikacyjny, nowe połączenia infrastrukturalne - (...) przezwyciężają spuściznę porozbiorową. To też pokazuje ten aspiracyjny charakter naszych działań, działań całej administracji publicznej, bo ja wierzę, że to wszystko odbędzie się w bardzo bliskiej współpracy pomiędzy rządem a samorządami wszystkich szczebli - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że rząd chce wypracowywać odpowiednią politykę na poziomie centralnym, "ale też w najbardziej skuteczny sposób współpracować z samorządami dla dobra naszych małych ojczyzn, ale też przede wszystkim dla dobra naszej wielkiej, wspaniałej ojczyzny, dla dobra Rzeczypospolitej". 

Premier: dobra współpraca samorządowców biletem do rozwoju Polski

- Dobra współpraca samorządowców jest biletem do rozwoju Polski - mówił w TVP Info premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśniał, że strategia rozwoju między powiatami i województwami musi być jak najbardziej spójna.


Czytaj więcej
pap_prezes_pis1200.jpg
Jarosław Kaczyński: dokonujemy przyspieszenia gospodarczego, socjalnego i społecznego

Premier dodał, że warto również dostrzec to, co dobra polityka finansowa robi dobrego samorządom. - Przez nasze cztery lata rządów ponad trzy razy więcej środków wpłynęło do samorządów. Wszystkich, przecież nikt nie różnicuje tego pod względem barw politycznych. To jest szansa, którą, dzieki zarządzaniu gospodarką, daliśmy w ręce samorządowców - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył też, iż ważne jest, by inwestorzy działali również na terenach uboższych naszego kraju. Rząd stara się zachęcać ich do tego, między innymi poprzez niższe podatki. Chodzi zwłaszcza o takie regiony, w których jeszcze jest wysokie bezrobocie.

"Dokonujemy przyspieszenia gospodarczego, socjalnego, społecznego"

Jarosław Kaczyński podkreślał, że obecnie w Polsce dzieje się "bardzo dużo dobrego". - 29 lat temu partia, która poprzedziła PiS, której PiS jest kontynuatorem, ogłosiła program przyspieszenia. Wtedy to było przyspieszenie polityczne. Dziś, chociaż nie posługujemy się już tym hasłem, można powiedzieć, że bez słów dokonujemy przyspieszenia - przyspieszenia gospodarczego, socjalnego, społecznego. Dokonujemy go z wielkimi sukcesami gospodarczymi w sferze społecznej, socjalnej - wskazywał. 

- Sensem (…) tego naszego dzisiejszego - mam nadzieje, że to będzie cały cykl, będzie to pewna regularna praktyka - spotkania jest to, by zachęcić państwa, jednocześnie w jakiejś mierze skonsolidować nasz korpus samorządowy, ku temu, by to przyspieszenie odbywało się na poziomie regionalny, na poziomie gmin, powiatów; żeby działała tu synergia; żebyśmy wszyscy razem szli do przodu - mówił lider PiS. 

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że do niedawna Prawo i Sprawiedliwość rządziło przede wszystkim w stolicy, a w dużo mniejszym stopniu - w samorządach. - Dziś, po zwycięskich wyborach, ta sytuacja się zmieniła. Mamy wielką część władzy w samorządach. I trzeba, by to przyspieszenie, szybki marsz, rozpoczął się także tam, gdzie dotąd nie zawsze tak było - powiedział. 

"Trzeba być kompetentnym i uczciwym"

Zaznaczył, że tam, gdzie rządzi PiS, powinno tak być zawsze. - To, żeby tak było, wcale nie jest takie trudne. (...) żeby dobrze rządzić, nie trzeba być geniuszem; chociaż pewni ludzie wybitnie zdolni bardzo się przydają, są takie przykłady też teraz, w naszym rządzie. Ale przede wszystkim trzeba być kompetentnym i uczciwym. To jest bardzo ważne, by rządzić w sposób przemyślany i uczciwy właśnie - podkreślił Kaczyński. 

W jego ocenie w Polsce mamy "poważny potencjał rozwojowy". - Trzeba tylko likwidować, także na poziomie samorządów, te wszystkie mechanizmy, patologie, które ten mechanizm, tę siłę rozwojową osłabiają, a niekiedy w ogóle likwidują; bywa nawet, że prowadzą do procesów wstecznych. To jest nasze wspólne zadanie i tej władzy, która jest tu w Warszawie, i rządu, z panem premierem na czele, tak znakomitym premierem - mówił prezes PiS. 

Zwracając się do uczestników konferencji lider PiS zaznaczył, że w Polsce celowo i w wielkiej mierze sztucznie tworzony jest podział w społeczeństwie. - Wobec tego starajmy się pracować w samorządach ponad poddziałami. Starajmy się, by marsz do przodu (...) był trwałym elementem naszego życia, by Polska awansowała, by Polacy awansowali, by polskie rodziny awansowały w sensie materialnym i duchowym - mówił. 

- Idźmy do przodu razem, a będziemy mieli poczucie osobistego sukcesu, wspólnego sukcesu, i będziemy mogli powiedzieć uczciwie, że dobrze służyliśmy ojczyźnie - zachęcał prezes PiS. Podkreślił też, że "potrzebne jest tłumaczenie społeczeństwu decyzji". - Potrzebne jest tłumaczenie zwłaszcza tych decyzji, które bywają niezrozumiałe, trudne. Można je podjąć, bo nasze społeczeństwo jest racjonalne – zaznaczył. 

Program "Czyste powietrze" i "Kolej plus"

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zwracając się do zebranych na sali samorządowców podkreślał, że obok parlamentarzystów, stali się oni "czołówką polityczną PiS". - To zobowiązuje nas wszystkich do ciężkiej pracy, a także do przekonywania naszych dotychczasowych i przyszłych wyborców, że powierzyli władzę w dobre ręce – mówi. 

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział programy gospodarcze, które mają rozpocząć się lub być kontynuowane w najbliższym czasie. Minister, zwracając się do samorządowców Prawa i Sprawiedliwości, mówił, że nowe programy skierowane są w znacznej części do społeczeństwa lokalnego. Wśród realizowanych programów wymienił Fundusz Dróg Samorządowych, program uzupełniający Mosty dla Regionów oraz Dostępność Plus. Ostatni skierowany jest do osób starszych i z niepełnosprawnościami. 

Jerzy Kwieciński wspomniał też o programach "Czyste powietrze" i "Kolej plus". Podkreślał też znaczenie inwestycji programu "Mieszkanie plus". Minister powiedział, że prawie zakończony został proces zmian prawnych dotyczący budownictwa mieszkaniowego.

- W tej chwili jest czas na inwestycje. Mamy w przygotowaniu inwestycje na ponad 100 tysięcy mieszkań, które chcemy w tym roku uruchomić - mówił Jerzy Kwieciński. Program skierowany jest do dużych, średnich i małych miast. 

Rozbudowa dróg

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o działaniach rządu w zmniejszaniu wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Polityk podkreślił, że rząd wspiera budowę i modernizację dróg lokalnych, by podnieść konkurencyjność regionów. Andrzej Adamczyk powiedział, że w 2019 roku na przebudowę, rozbudowę i budowę dróg gminnych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych rząd przeznaczy 6 miliardów złotych. 

Drugi obszar przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu to budowa i przywracanie połączeń kolejowych w ramach programu "Kolej Plus". Andrzej Adamczyk podkreślił, że rząd odwrócił wprowadzony przez poprzedników trend likwidacji szlaków kolejowych. - Przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które nie pozwolą likwidować linii oraz szlaków kolejowych, nawet tych obecnie niewykorzystywanych - mówił minister. 

Minister Andrzej Adamczyk dodał, że rząd realizuje program zrównoważonego rozwoju, co wyraża się m.in. troską o rozwój wszystkich regionów Polski. 
Wiceminister pracy Stanisław Szwed powiedział, że dzięki programowi 500 Plus polskie rodziny otrzymały ponad 60 miliardów złotych. Realizacja tego projektu przełożyła się między innymi na podniesienie wskaźnika dzietności w naszym kraju z 1,26 do 1,47. 

W jesiennych wyborach samorządowych działacze PiS wygrali w dziewięciu sejmikach województw: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim oraz świętokrzyskim. Łącznie członkowie PiS zdobyli 254 na 552 mandaty w skali kraju.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak