X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Będą surowsze kary za najcięższe przestępstwa. Nowy projekt reformy Kodeksu karnego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 19:09
Surowsze kary za najpoważniejsze przestępstwa, większa elastyczność w ich zasądzaniu, wprowadzenie nowych typów przestępstw i narzędzi do walki z aferzystami gospodarczymi - to niektóre ze zmian w Kodeksie karnym proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. O planowanych zmianach resort poinformował w komunikacie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter.com/Ministerstwo Sprawiedliwości

Projekt nowelizacji zaostrza i rozszerza zakres kar za najpoważniejsze przestępstwa. Na przykład za zabójstwo będzie grozić od ośmiu do 30 lat więzienia lub dożywocie - obecnie są to kary od 8 do 15 lat więzienia, 25 lat więzienia lub dożywocie. Ministerstwo proponuje, by kary były elastyczne - nie będzie osobnej kary 25 lat więzienia, a górna granica pozbawienia wolności zostanie podniesiona do 30 lat. 

Nowość to kara bezwzględnego dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia, które ma być orzekane wobec sprawców trwale niebezpiecznych dla społeczeństwa. Taką karę sądy będą musiały orzekać również wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono dożywocie.

W tych przypadkach wyrok dożywocia ma mieć charakter bezwzględny - to znaczy na zawsze pozbawiać możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie. Zakaz warunkowego zwolnienia przy skazaniu na dożywocie sądy mogłyby orzekać także w wypadkach, gdy charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, że przebywając na wolności mógłby być niebezpieczny dla społeczeństwa.

Skazani na dożywocie, według propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, będą mogli starać się o warunkowe zwolnienie po 35, a nie jak dotąd po 25 latach odbywania kary.

Zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa

Propozycja reformy Kodeksu karnego przewiduje zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa. Za rozbój będzie groziło od dwóch do 15 lat więzienia; obecnie jest to kara od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności. Większa ma być także górna granica kary za rozbój z użyciem broni - od trzech do 20 lat więzienia.

Obecnie maksymalnie sąd może wymierzyć karę 15 lat pozbawienia wolności. Wyższe będą także kary za doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, porwanie dla okupu, pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem oraz handel ludźmi. 

W myśl nowelizacji przestępstwami mają być m.in. także niekarane dotąd: przygotowanie do zabójstwa, lub przyjęcie na nie zlecenia, uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem oraz zuchwała kradzież. 

Surowiej karane będzie dokonanie transakcji cudzą kartą płatniczą i przelew z konta internetowego bez zgody właściciela - te przestępstwa będą traktowane jako kradzież z włamaniem, i grozić będzie za nie od roku do 10 lat więzienia. Obecnie - jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości - sądy mają trudność z określeniem, czy tego rodzaju przestępstwo jest kradzieżą zwykłą, za którą grozi od trzech do pięciu lat więzienia czy też kradzieżą z włamaniem. 

Do 5 lat więzienia za uporczywe nękanie 

W znowelizowanym Kodeksie znajdą się narzędzia do walki z nękaniem przez firmy windykacyjne. Do 5 lat więzienia będzie groziło za uporczywe nękanie w celu zwrotu wierzytelności. 

Natomiast w celu ułatwienia walki z aferzystami gospodarczymi Ministerstwo proponuje zaostrzenie kar za przyjęcie wysokiej łapówki. Wzięcie większej niż milion złotych będzie grozić karą do 20 lat więzienia. Zwiększyć ma się też zakres kar za fałszowanie faktury VAT na kwotę powyżej 10 milionów złotych. Sądy będą mogły wymierzać karę od pięciu do 25 lat więzienia. Dziś jest to od pięciu do 15 lat pozbawienia wolności lub 25 lat więzienia.

Zreformowany Kodeks karny ułatwi również walkę z "ustawianiem" przetargów, gdy są w nie choćby częściowo zaangażowane publiczne pieniądze - rządowe, samorządowe albo z Unii Europejskiej. W budzących wątpliwości sprawach prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, a nie czekać na złożenie zawiadomienia. Będzie to możliwe na każdym etapie przetargów. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak