Jacek Czaputowicz: stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa

- Stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa. Wierzymy, że konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu przyczyni się do stworzenia pozytywnej wizji dla regionu – przekonywał w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz.

2019-02-04, 21:40

Jacek Czaputowicz: stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa
Jacek Czaputowicz. Foto: EU Council TV News

W poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych w ramach dialogu Unia Europejska-Liga Państw Arabskich. Jego uczestnicy omówili kwestie współpracy obu organizacji oraz najważniejsze problemy leżące w kręgu zainteresowania obu wspólnot.

Szczególną uwagę poświęcono kwestiom związanym z zagrożeniami terrorystycznymi i ekstremizmem, a także potrzebie politycznego rozwiązania konfliktów w regionie. Poruszono także tematy migracji, terroryzmu, pomocy humanitarnej, ochrony ludności cywilnej, a także proliferacji broni masowego rażenia. Ministrowie opowiedzieli się za dalszą współpracą oraz poszukiwaniem wspólnej odpowiedzi na wyzwania regionalne w obszarze gospodarczym, politycznym, środowiskowym, społecznym oraz bezpieczeństwa.

- Wiemy, jak wiele konfliktów tam się toczy. One wpływają na sytuację bezpieczeństwa w samej UE. Libia, Syria, ostatnio Jemen to te miejsca, w których jest też Polska zaangażowana. Polska wspiera stabilizację w tym regionie - wskazał w rozmowie z dziennikarzami.

Walka z terroryzmem

Jacek Czaputowicz – jak informuje MSZ - wskazał na kwestię walki z terroryzmem i problemy migracyjne jako te obszary, w których Unia dostrzega potencjał współpracy z państwami arabskimi.

- Doceniając dotychczasową współpracę między Unią Europejską i krajami arabskimi w różnych dziedzinach, liczymy w szczególności na większe zaangażowanie UE i Ligi Państw Arabskich w działania antyterrorystyczne – powiedział szef MSZ, wskazując przede wszystkim na zagrożenie związane z transformacją tzw. Państwa Islamskiego w globalną organizację terrorystyczną. - To nowe wyzwanie dla nas wszystkich – dodał.

Minister przedstawił także stanowisko Polski w kwestii migracji, podkreślając, że najważniejsze jest rozwiązanie źródłowych przyczyn tego zjawiska.

Odnosząc się do zagrożeń regionalnych, szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że potrzebne są wspólne wysiłki wzmacniające współpracę regionalną, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie. Poinformował przy tej okazji o organizowanym wspólnie z USA w Warszawie spotkaniu ministerialnym poświęconym tej kwestii.

Kluczowa stabilizacja Bliskiego Wschodu

Przekonywał, że stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa, a konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu ma przyczynić się do stworzenia pozytywnej wizji dla regionu

W trakcie dyskusji szef MSZ przedstawił także stanowisko Polski w kwestii syryjskiej, akcentując prymat politycznego rozwiązania konfliktu oraz konieczność działań humanitarnych wobec uchodźców syryjskich. Z kolei w odniesieniu do konfliktu izraelsko-palestyńskiego minister wyraził poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego, zwracając przy tym uwagę na korzystny kontekst zbliżenia Izraela z krajami arabskimi.

W trakcie wizyty w Brukseli minister Czaputowicz przeprowadził również spotkania dwustronne z ministrami Arabii Saudyjskiej, Iraku, Jemenu, Palestyny, Libanu i Sudanu.

Poniedziałkowe spotkanie poprzedziło pierwszy w historii szczyt szefów państw i rządów UE oraz Ligi Państw Arabskich, który odbędzie w dniach 24-25 lutego w Szarm el-Szejk w Egipcie.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej