more_horiz
Wiadomości

Prezydent: wolna i suwerenna Polska była największą miłością Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 19:06
"Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była największą miłością b. premiera Jana Olszewskiego, o którą walczył, dla której się trudził, której służył całym swoim pięknym życiem" - napisał prezydent Andrzej Duda w księdze kondolencyjnej wystawionej w KPRM.
Prezydent wpisuje się do księgi kondolencyjnej poświęconej Janowi Olszewskiemu
Prezydent wpisuje się do księgi kondolencyjnej poświęconej Janowi OlszewskiemuFoto: Jakub Szymczuk / KPRP

"Z głębokim żalem żegnam ś.p. Pana Premiera Jana Olszewskiego, znamienitego prawnika, adwokata-obrońcę opozycji czasów PRL, ale i niezłomnego opozycjonistę antykomunistycznego. Człowieka, który był nie tylko świadkiem historii, ale który dzieje Polski współtworzył, był ich współlokatorem - jako młody uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista, polityk, premier, doradca prezydenta RP, Kawaler Orderu Orła Białego" - napisał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że Jan Olszewski wszystko to "uczynił z pobudek patriotycznych w poczuciu obowiązku wiernej służby Ojczyźnie i Narodowi". "Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była jego największą miłością, o którą walczył, dla której się trudził, której służył całym swoim pięknym życiem. Dziękuję Panie Premierze. Spoczywaj w Pokoju. Cześć jego pamięci!" - napisał prezydent.Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że pogrzeb byłego premiera odbędzie się w sobotę. Według nieoficjalnych informacji z Kancelarii Prezydenta RP żałoba narodowa po jego śmierci będzie trwała od czwartku od godz. 12, do soboty o godz. 18.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik prezydenta: żałoba po śmierci Jana Olszewskiego będzie trwała dłużej niż jeden dzień

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 08:55
- W poniedziałek prezydent skieruje rozporządzenie ws. żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego do kontrasygnaty premiera. Z całą pewnością żałoba będzie dłuższa, niż jeden dzień - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń