Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy"
- Mimo tortur, różnego rodzaju nacisków psychicznych wyszliśmy stamtąd niezłamani - powiedział Jerzy Pruszyński. - Należeliśmy do grupy młodzieży, która przez większość dorosłego życia była dyskryminowana - zauważył Jerzy Stokowski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jerzy Pruszyński (prezes) i Jerzy Stokowski (wiceprezes) Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy".
2019-03-01, 16:50
Posłuchaj
Jerzy Pruszyński mówił o pierwszych dniach, które spędził w obozie w Jaworznie. - Jak mnie tam zawieźli to jeszcze były resztki obozu wybudowanego przez Niemców. Widziałem oryginalne druty i słupy. Podczas II wojny światowej był to podobóz Auschwitz. Po wojnie wykorzystywali go komuniści - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
Wiceprezes Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy" powiedział, że trafił do obozu za przynależność do nielegalnej organizacji "Orlęta Warszawy". - Zaczęło się od tego, że chłopcy znalazli w gruzach miasta kilka sztuk broni. Zaczęliśmy się też wymieniać międzywojennymi książkami o systemie sowieckim. Pochodzę z Białostocczyzny i znam doświadczenie życia pod okupacją rosyjską - zwrócił uwagę Jerzy Stokowski.
"Jaworzniacy" to nazwa powołanego w 1990r. Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956. W czasie II wojny światowej w Jaworznie mieścił się podobóz Auschwitz - Birkenau, a po wojnie umieszczono tu wysiedlonych Polaków i Ukraińców w ramach akcji "Wisła". W 1951 r. powstało tu więzienie dla młodocianych wieźniów politycznych.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju i trwają kilka dni. Zaplanowano marsze, prezentacje filmowe, wystawy, wykłady, a także rekonstrukcje historyczne.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Gosćiem Polskiego Radia 24 był również kpt. Mieczysław Cybulski ps. Ostry, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, POPW, Żołnierz Wyklęty.
Audycję prowadził Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/IAR/jaworzniacy.pl/ras
----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 1.03.2019
Godzina emisji: 16.15
REKLAMA