Już 16 marca niezwykły koncert Antoniny Krzysztoń i Andrzeja Jagodzińskiego
Antonina Krzysztoń i Andrzej Jagodziński wystąpią 16 marca o godz. 19.00 w Studiu Lutosławskiego Polskiego Radia. Będzie to koncert promujący płytę „Pieczęć”.
2019-03-06, 12:46
Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty „Pieczęć”, nagranej przez Antoninę Krzysztoń oraz pianistę jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego. W programie przewidziane są kompozycje do tekstów m.in.: św. Franciszka, św. Wincentego Pallotiego, bł. Honorata Koźmińskiego, Psalmu 23, Hymnu brewiarzowego oraz pieśni Karola Kurpińskiego do słów Franciszka Karpińskiego. Akompaniament w wykonaniu Jagodzińskiego oparty jest na chorale i muzyce klasycznej, choć wyraźnie słyszalny jest również związek artysty z jazzem.
- Zapraszam na muzyczno-kontemplacyjną wyprawę wytrwałych wędrowców, miłośników dźwięków, pragnących wyciszenia, a także wielbicieli sportów ekstremalnych - zapowiada artystka.
Zdobywczyni wielu nagród
Antonina Krzysztoń to pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów, która występuje na najważniejszych festiwalach i koncertach, związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną.
Jej piosenka „Perłowa łódź” zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. W swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy, i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Inspiruje się muzyką folkową, co słychać w jej balladach. W ciągu ostatnich 30 lat wydała 18 płyt autorskich.
REKLAMA
W 2006 roku otrzymała Order Odrodzenia Polski od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a 10 lat później została laureatką medalu Per Artem ad Deum przyznawaną przez Papieską Radę Kultury. W 2016 roku dostała też nagrodę - ex aequo z Arvo Part 2016 r. – im. Przemysława Gintrowskiego.
Wszechstronny muzyk
Andrzej Jagodziński natomiast to pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu Złota Tarka w 1979 roku.
Grał w formacjach takich jak Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
W dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie, biorąc udział między innymi w festiwalach Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.
REKLAMA
W 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem i odtąd artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii. W 2005 roku został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
kad
REKLAMA