more_horiz
Wiadomości

Siły NATO. Zobacz, gdzie i jakie jednostki stacjonują w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:37
 - W Polsce przebywa aktualnie około 5000 żołnierzy wojsk sojuszniczych. Jednak jest to liczba zmienna - powiedział ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DVIDS / U.S. Army Sgt. Sarah Kirby

12 marca mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. Od tego czasu na terenie naszego kraju działa wiele struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od momentu wejścia do struktur NATO polscy żołnierze uczestniczyli w wielu misjach, m.in. w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Macedonii, na Litwie i Łotwie, w Estonii, a także w Afganistanie i Iraku oraz w obszarze Morza Śródziemnego. Uczestniczyli też w niesieniu pomocy humanitarnej na obszarach klęsk żywiołowych w Pakistanie. Poniżej prezentujemy ich miejsca rozlokowania.

Brygadowa Grupa Bojowa: Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec, Drawsko Pomorskie i Toruń

2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT) 1. Dywizji Piechoty Armii USA wspiera sojuszników NATO w Europie w zakresie zapobiegania regionalnym zagrożeniom. ABCT to ciężka pancerna brygada licząca około 3,5 tys. żołnierzy wyposażonych w około 2 tys. pojazdów, w tym ciężkie pojazdy bojowe: czołgi Abrams, opancerzone transportery piechoty Bradley i haubice samobieżne. Dowództwo brygady mieści się w Żaganiu, podległe mu bataliony stacjonują w Bolesławcu, Skwierzynie, Świętoszowie i innych miejscowościach.

ABCT tworzona jest przez żołnierzy Devil Brigade z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas. Amerykanie za każdym razem dokonują nie tylko rotacji samych żołnierzy ABCT, ale i całego uzbrojenia. Każda z brygad obejmujących dyżur zabiera z USA cały swój sprzęt. Logistyka z tym związana jest ważnym elementem szkolenia i zarazem sprawdzeniem możliwości operacyjnych poszczególnych jednostek.

Rotacyjny Komponent Logistyczno-Lotniczy w Powidzu

Brygada Lotnictwa Bojowego zapewnia transport medyczny, wsparcie na potrzeby ćwiczeń i operacji powietrznych w czasie dużych ćwiczeń wielonarodowych w Europie, prowadzonych wspólnie z państwami sojuszniczymi i krajami partnerskimi.

Z kolei jednostki logistyczne, takie jak Dowództwo Zabezpieczenia Logistycznego 21. Teatru Działań i 497. Batalion Zabezpieczenia Logistycznego, zapewniają możliwości transportowe do szybkiego przemieszczania pojazdów i wsparcia transportowego na rzecz innych amerykańskich jednostek wojskowych rozmieszczonych w Polsce.

Do Powidza trafiła brygadowa grupa zadaniowa Falcon, w skład której wchodzi 1-501. Batalion Rozpoznawczo-Szturmowy z Fort Bliss w Teksasie. Amerykanie mają tam do dyspozycji między innymi helikoptery Black Hawk i Apache i Chinook.

Wzmocniona Wysunięta Obecność (z ang. Enhanced Forward Presence) w Orzyszu

Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji. 3. Batalion 2. Pułku Kawalerii, stanowiący wkład USA w realizowaną w ramach NATO wzmocnioną Wysuniętą Obecność (eFP), stanowi element odstraszająco-obronnych działań Sojuszu w myśl zasady, że zaatakowanie terytorium NATO lub wtargnięcie na terytorium Sojuszu spotka się z militarną odpowiedzią.

Krajem ramowym dywizji jest Polska, a w jej skład wchodzą żołnierze z Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Słowacji.

Docelowo w Orzyszu ma stacjonować ok. 1000 Amerykanów dysponujących 67 transporterami Stryker, a także np. haubicami M777 i 350 żołnierzy z dwóch pozostałych krajów tworzących rozmieszczaną w Polsce Batalionową Grupę Bojową - Rumunii i Wielkiej Brytanii. Państwa te zapewniają odpowiednio baterię przeciwlotniczą z armatami 35 mm oraz pododdział rozpoznawczy, wyposażony m.in. w pojazdy Jackal.

Batalionowe Grupy Bojowe  aktywnie uczestniczą w szkoleniach i ćwiczeniach z wojskami krajów gospodarzy, dzięki czemu wzmocnione zostaną zdolności działań interoperacyjnych i ulepszone zostaną procedury współdziałania.

Pododdział Lotniczy w Łasku

Baza lotnicza w ostatnim czasie została zmodernizowana, tak by móc obsługiwać samoloty F-16 oraz spełniać natowskie wymagania. W Łasku załogi 52. Skrzydła Myśliwskiego prowadzą szkolenia, utrzymują gotowość bojową i umacniają zdolności operacyjne. W rotacjach szkoleniowych uczestniczą eskadry wchodzące w skład służby czynnej, jak też skrzydła Lotnictwa Gwardii Narodowej. Na wyposażeniu jednostki są różnorodne typy samolotów, m.in. A-10, F-22, F-16 i C-130.

Centrum Dowodzenia Dywizji (MCE) w Poznaniu

W Poznaniu znajduje się Centrum Dowodzenia Dywizji, które stanowi pośredni szczebel pomiędzy Dowództwem Sił Lądowych USA w Europie a jednostkami rozlokowanymi na wschodniej flance Sojuszu. Służy jako kwatera główna Sił Lądowych USA dla ponad 6 tys. żołnierzy, prowadząc dwustronne operacje szkoleniowe i wielonarodowe ćwiczenia z udziałem wojsk państw-gospodarzy na terenie Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Węgier, Rumunii i Bułgarii.

Na czele MCE stanął gen. bryg. Richard Coffman. Łącznie w Poznaniu będzie służyć blisko 200 jego podwładnych. W MCE pozostaną do 2020 roku. Potem zmienią ich przedstawiciele innej jednostki.

Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód (MNC-NE) w Szczecinie

Zgodnie z zaleceniami ze szczytu NATO w walijskim Newport Korpus dowodzi aktualnie nie tylko tzw. szpicą sojuszu, ale także jednostkami koordynacji NATO (NFIU). Co roku państwem ramowym szpicy jest inny, duży kraj członkowski Sojuszu. Od szczytu w Newport sztab szczecińskiego korpusu NATO zwiększył się prawie dwukrotnie.

Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód ma być gotowy do działania w ciągu 48 godzin, odpowiadając na każde zagrożenie, przede wszystkim na działania wynikające z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, czyli wspólną obronę w przypadku agresji. Jego zadaniem jest wzmocnienie współpracy między Polską, Niemcami i Danią, gdyż składa się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski. Aktualnym dowódcą jest Polak, generał broni dr Sławomir Wojciechowski.

W Szczecinie znajduje się również Sojusznicze Dowództwo ds. Kontrwywiadu (ACCI), które zajmuje się wykrywaniem, zapobieganiem i usuwaniem zagrożeń terrorystycznych oraz działalności szpiegowskiej i wywrotowej skierowanej przeciwko NATO.

Jednostki NATO w Bydgoszczy

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) zapewnia wsparcie i ekspertyzę w zakresie ćwiczeń wojsk Sojuszu i krajów partnerskich, prowadzi kursy szkoleniowe i dostarcza stosowną wiedzę różnorodnym kręgom odbiorców.

Z kolei głównym zadaniem Jednostki Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NFIU) jest zapewnienie i umożliwienie szybkiego przemieszczenia Połączonych Sił Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) oraz Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF) w celu zwiększenia możliwości reakcji Sojuszu. Działanie NFIU opiera się na natowskich standardach. Jednostka składa się z grupy dowódcy oraz podległych wydziałów i sekcji. Połowa stanowisk obsadzona jest przez żołnierzy polskich, a druga przez żołnierzy NATO, którzy w ramach deklaracji członkowskich zdeklarowali chęć dołączenia do jednostki.

Sojusznicze Dowództwo ds. Kontrwywiadu (ACCI) zajmuje się wykrywaniem, zapobieganiem i usuwaniem zagrożeń terrorystycznych oraz działalności szpiegowskiej i wywrotowej skierowanej przeciwko NATO.

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (CI COE) w Krakowie

Misją krakowskiego Centrum Eksperckie NATO ds. Kontrwywiadu jest zwiększenie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych o różnym charakterze.

Głównym zadaniem Centrum będzie prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń w obszarze kontrwywiadu NATO. Centrum będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu, uwzględniając obecne i przyszłe zagrożenia dla państw członkowskich. Nie bez znaczenia jest również działalność Centrum związana ze zbieraniem doświadczeń i wypracowaniem właściwych rozwiązań w zakresie kontrwywiadu NATO.

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (CI COE) wspiera obsługę kontrwywiadowczą Sojuszu. Powstało z inicjatywy Polski i Słowacji, przy udziale Chorwacji, Republiki Czeskiej, Niemiec, Węgier, Włoch, Rumunii i Słowenii.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód w Elblągu

Sztab Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu to ponad 280 żołnierzy z 15 państw. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód koordynuje działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO rozmieszczonych w krajach bałtyckich i w Polsce. Zadania te polegają na koordynacji szkolenia oraz zwiększaniu świadomości sytuacyjnej w regionie. Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5. Traktatu Waszyngtońskiego.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

dn/pl.usembassy.gov/MON/nato.int

Zobacz także

Zobacz także