Siły NATO. Zobacz, gdzie i jakie jednostki stacjonują w Polsce
- W Polsce przebywa aktualnie około 5000 żołnierzy wojsk sojuszniczych. Jednak jest to liczba zmienna - powiedział ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
2019-03-11, 14:37
12 marca mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. Od tego czasu na terenie naszego kraju działa wiele struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od momentu wejścia do struktur NATO polscy żołnierze uczestniczyli w wielu misjach, m.in. w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Macedonii, na Litwie i Łotwie, w Estonii, a także w Afganistanie i Iraku oraz w obszarze Morza Śródziemnego. Uczestniczyli też w niesieniu pomocy humanitarnej na obszarach klęsk żywiołowych w Pakistanie. Poniżej prezentujemy ich miejsca rozlokowania.
Brygadowa Grupa Bojowa: Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec, Drawsko Pomorskie i Toruń
2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT) 1. Dywizji Piechoty Armii USA wspiera sojuszników NATO w Europie w zakresie zapobiegania regionalnym zagrożeniom. ABCT to ciężka pancerna brygada licząca około 3,5 tys. żołnierzy wyposażonych w około 2 tys. pojazdów, w tym ciężkie pojazdy bojowe: czołgi Abrams, opancerzone transportery piechoty Bradley i haubice samobieżne. Dowództwo brygady mieści się w Żaganiu, podległe mu bataliony stacjonują w Bolesławcu, Skwierzynie, Świętoszowie i innych miejscowościach.
ABCT tworzona jest przez żołnierzy Devil Brigade z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas. Amerykanie za każdym razem dokonują nie tylko rotacji samych żołnierzy ABCT, ale i całego uzbrojenia. Każda z brygad obejmujących dyżur zabiera z USA cały swój sprzęt. Logistyka z tym związana jest ważnym elementem szkolenia i zarazem sprawdzeniem możliwości operacyjnych poszczególnych jednostek.
Rotacyjny Komponent Logistyczno-Lotniczy w Powidzu
Brygada Lotnictwa Bojowego zapewnia transport medyczny, wsparcie na potrzeby ćwiczeń i operacji powietrznych w czasie dużych ćwiczeń wielonarodowych w Europie, prowadzonych wspólnie z państwami sojuszniczymi i krajami partnerskimi.
REKLAMA
Z kolei jednostki logistyczne, takie jak Dowództwo Zabezpieczenia Logistycznego 21. Teatru Działań i 497. Batalion Zabezpieczenia Logistycznego, zapewniają możliwości transportowe do szybkiego przemieszczania pojazdów i wsparcia transportowego na rzecz innych amerykańskich jednostek wojskowych rozmieszczonych w Polsce.
Do Powidza trafiła brygadowa grupa zadaniowa Falcon, w skład której wchodzi 1-501. Batalion Rozpoznawczo-Szturmowy z Fort Bliss w Teksasie. Amerykanie mają tam do dyspozycji między innymi helikoptery Black Hawk i Apache i Chinook.
Wzmocniona Wysunięta Obecność (z ang. Enhanced Forward Presence) w Orzyszu
Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji. 3. Batalion 2. Pułku Kawalerii, stanowiący wkład USA w realizowaną w ramach NATO wzmocnioną Wysuniętą Obecność (eFP), stanowi element odstraszająco-obronnych działań Sojuszu w myśl zasady, że zaatakowanie terytorium NATO lub wtargnięcie na terytorium Sojuszu spotka się z militarną odpowiedzią.
Krajem ramowym dywizji jest Polska, a w jej skład wchodzą żołnierze z Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Słowacji.
REKLAMA
Docelowo w Orzyszu ma stacjonować ok. 1000 Amerykanów dysponujących 67 transporterami Stryker, a także np. haubicami M777 i 350 żołnierzy z dwóch pozostałych krajów tworzących rozmieszczaną w Polsce Batalionową Grupę Bojową - Rumunii i Wielkiej Brytanii. Państwa te zapewniają odpowiednio baterię przeciwlotniczą z armatami 35 mm oraz pododdział rozpoznawczy, wyposażony m.in. w pojazdy Jackal.
Batalionowe Grupy Bojowe aktywnie uczestniczą w szkoleniach i ćwiczeniach z wojskami krajów gospodarzy, dzięki czemu wzmocnione zostaną zdolności działań interoperacyjnych i ulepszone zostaną procedury współdziałania.
Pododdział Lotniczy w Łasku
Baza lotnicza w ostatnim czasie została zmodernizowana, tak by móc obsługiwać samoloty F-16 oraz spełniać natowskie wymagania. W Łasku załogi 52. Skrzydła Myśliwskiego prowadzą szkolenia, utrzymują gotowość bojową i umacniają zdolności operacyjne. W rotacjach szkoleniowych uczestniczą eskadry wchodzące w skład służby czynnej, jak też skrzydła Lotnictwa Gwardii Narodowej. Na wyposażeniu jednostki są różnorodne typy samolotów, m.in. A-10, F-22, F-16 i C-130.
REKLAMA
Centrum Dowodzenia Dywizji (MCE) w Poznaniu
W Poznaniu znajduje się Centrum Dowodzenia Dywizji, które stanowi pośredni szczebel pomiędzy Dowództwem Sił Lądowych USA w Europie a jednostkami rozlokowanymi na wschodniej flance Sojuszu. Służy jako kwatera główna Sił Lądowych USA dla ponad 6 tys. żołnierzy, prowadząc dwustronne operacje szkoleniowe i wielonarodowe ćwiczenia z udziałem wojsk państw-gospodarzy na terenie Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Węgier, Rumunii i Bułgarii.
Na czele MCE stanął gen. bryg. Richard Coffman. Łącznie w Poznaniu będzie służyć blisko 200 jego podwładnych. W MCE pozostaną do 2020 roku. Potem zmienią ich przedstawiciele innej jednostki.
Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód (MNC-NE) w Szczecinie
Zgodnie z zaleceniami ze szczytu NATO w walijskim Newport Korpus dowodzi aktualnie nie tylko tzw. szpicą sojuszu, ale także jednostkami koordynacji NATO (NFIU). Co roku państwem ramowym szpicy jest inny, duży kraj członkowski Sojuszu. Od szczytu w Newport sztab szczecińskiego korpusu NATO zwiększył się prawie dwukrotnie.
REKLAMA
Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód ma być gotowy do działania w ciągu 48 godzin, odpowiadając na każde zagrożenie, przede wszystkim na działania wynikające z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, czyli wspólną obronę w przypadku agresji. Jego zadaniem jest wzmocnienie współpracy między Polską, Niemcami i Danią, gdyż składa się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski. Aktualnym dowódcą jest Polak, generał broni dr Sławomir Wojciechowski.
W Szczecinie znajduje się również Sojusznicze Dowództwo ds. Kontrwywiadu (ACCI), które zajmuje się wykrywaniem, zapobieganiem i usuwaniem zagrożeń terrorystycznych oraz działalności szpiegowskiej i wywrotowej skierowanej przeciwko NATO.
Jednostki NATO w Bydgoszczy
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) zapewnia wsparcie i ekspertyzę w zakresie ćwiczeń wojsk Sojuszu i krajów partnerskich, prowadzi kursy szkoleniowe i dostarcza stosowną wiedzę różnorodnym kręgom odbiorców.
Z kolei głównym zadaniem Jednostki Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NFIU) jest zapewnienie i umożliwienie szybkiego przemieszczenia Połączonych Sił Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) oraz Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF) w celu zwiększenia możliwości reakcji Sojuszu. Działanie NFIU opiera się na natowskich standardach. Jednostka składa się z grupy dowódcy oraz podległych wydziałów i sekcji. Połowa stanowisk obsadzona jest przez żołnierzy polskich, a druga przez żołnierzy NATO, którzy w ramach deklaracji członkowskich zdeklarowali chęć dołączenia do jednostki.
REKLAMA
Sojusznicze Dowództwo ds. Kontrwywiadu (ACCI) zajmuje się wykrywaniem, zapobieganiem i usuwaniem zagrożeń terrorystycznych oraz działalności szpiegowskiej i wywrotowej skierowanej przeciwko NATO.
Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (CI COE) w Krakowie
Misją krakowskiego Centrum Eksperckie NATO ds. Kontrwywiadu jest zwiększenie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych o różnym charakterze.
Głównym zadaniem Centrum będzie prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń w obszarze kontrwywiadu NATO. Centrum będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu, uwzględniając obecne i przyszłe zagrożenia dla państw członkowskich. Nie bez znaczenia jest również działalność Centrum związana ze zbieraniem doświadczeń i wypracowaniem właściwych rozwiązań w zakresie kontrwywiadu NATO.
Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (CI COE) wspiera obsługę kontrwywiadowczą Sojuszu. Powstało z inicjatywy Polski i Słowacji, przy udziale Chorwacji, Republiki Czeskiej, Niemiec, Węgier, Włoch, Rumunii i Słowenii.
REKLAMA
Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód w Elblągu
Sztab Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu to ponad 280 żołnierzy z 15 państw. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód koordynuje działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO rozmieszczonych w krajach bałtyckich i w Polsce. Zadania te polegają na koordynacji szkolenia oraz zwiększaniu świadomości sytuacyjnej w regionie. Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5. Traktatu Waszyngtońskiego.
Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.
dn/pl.usembassy.gov/MON/nato.int
REKLAMA
REKLAMA