more_horiz
Wiadomości

Odświeżanie pamięci. Tak PO odpowiadała nauczycielom w sprawie podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:55
- Pieniędzy na rok 2016 nie ma - mówiła w programie "Polityka przy kawie" w sierpniu 2015 roku ówczesna minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Nagranie z rozmową, które udostępnił na Twitterze poseł PiS Paweł Lisiecki, już po godzinie zostało podane dalej przez internautów niemal 400 razy. 
Joanna Kluzik-Rostkowska
Joanna Kluzik-Rostkowska Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

– Oczywiście chciałabym, żeby nauczyciele zarabiali dobrze, szczególnie ci nauczyciele najlepsi. Ucieszyłabym się bardzo, gdyby takie pieniądze się znalazły – przekonywała minister. Twierdziła jednocześnie, że system jest demotywujący, ponieważ zarobki nie zależą od jakości pracy i włożonego przez nauczyciela wysiłku. Argumentowała, że dokładanie do niego kolejnych pieniędzy nic nie zmieni, a "pieniądze, które mamy w systemie edukacji, muszą pracować jak najlepiej z punktu widzenia ucznia".

Pytana o groźbę strajku nauczycieli, wyraziła nadzieję, że do niego nie dojdzie. - Ta sytuacja będzie stwarzała bardzo poważne komplikacje dla rodziców, którzy wiadomo, już dzisiaj mają kłopot z zajęciem się dziećmi wtedy, kiedy nie ma zajęć edukacyjnych - mówiła Kluzik-Rostkowska. Przypominała też, że we wcześniejszych latach na podwyżki dla nauczycieli przeznaczono 11 mld zł. 

- Edukacja bez poważnych zmian daleko nie ujedzie - mówiła minister edukacji. Na uwagę prowadzącej, że przez osiem lat można było napisać nową kartę nauczyciela, odpowiedziała: zupełnie w innej sytuacji byliśmy osiem lat temu. Wtedy w systemie było o ponad milion uczniów więcej i było ponad trzydzieści kilka procent nauczycieli więcej. Zawsze najlepiej się wprowadza zmiany wtedy, kiedy w systemie jest możliwie najmniej osób.

Warto też przypomnieć, że około dwóch miesięcy po tej wizycie w telewizyjnym studiu przed siedzibą premiera w Dniu Edukacji Narodowej zebrało się 15 tys. protestujących nauczycieli. Ich głównym postulatem były 10-procentowe podwyżki wynagrodzeń od kolejnego roku. Argumentowano, że pensje nauczycieli realnie spadły. Przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa mówił, że jeśli weźmie się pod uwagę inflację, to okaże się, że nauczyciele zarabiają teraz mniej niż w 2005 roku - nawet uwzględniając podwyżki z ostatnich lat.

Manifestację zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego wspólnie z oświatową Solidarnością. Prezes ZNP Sławomir Broniarz mówił, że z Ministerstwem Edukacji Narodowej nie ma już o czym rozmawiać. Dlatego związkowcy złożyli petycję, której adresatką była premier Ewa Kopacz. 

Później, podczas briefingu prasowego przed gmachem MEN, Joanna Kluzik-Rostkowska podkreślała, że w przyszłym roku będzie więcej pieniędzy na edukację, ale pieniądze nie pójdą na podwyżki dla nauczycieli. - Środki te głównie zostaną wydane na etaty, na pensje dla nauczycieli, którzy przejęli pierwsze klasy, przejęli sześciolatki - wyjaśniała. - W przyszłym roku nie będzie podwyżek dla nauczycieli - powtórzyła.

Jednocześnie w filmie zamieszczonym na stronie internetowej resortu z okazji Dnia Edukacji Narodowej minister życzyła nauczycielom dobrej zabawy w ich święto. 

7 marca 2019 roku na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Kluzik-Rostkowska pouczała PiS, że w "kontekście możliwego strajku nauczycieli - powinno było działać już jakiś czas temu". - Wszystkie czerwone lampki powinny były zapalić się rządowi, gdy na przełomie roku na ostrzegawczy strajk zdecydowali się nie tylko nauczyciele należący do dużych związków, ale także ci będący poza nimi. Nauczyciele nie są grupą, która szybko podejmuje radykalne działania. Dopóki można, rozmawiają - twierdziła minister, z którą ZNP w 2015 roku już nie chciał rozmawiać. 

19 marca 2019 roku PO zorganizowała z kolei konferencję pt. "Rząd ignoruje postulaty nauczycieli". 

fc


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem