X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Minister kultury podpisał umowę o współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 17:37
Umowę o współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał w środę w Łodzi kierujący resortem wicepremier Piotr Gliński. Podczas uroczystości minister wręczył także medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 
Audio
  • Dla funkcjonowania samej Filharmonii Łódzkiej wieloletnia umowa i zwiększone finansowanie oznacza większe możliwość repertuarowe, a także większy komfort pracy artystów - mówi szef instytucji, Tomasz Bęben (IAR)
  • Umowę o współprowadzeniu instytucji przez resort kultury podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber (IAR)
Minister kultury Piotr Gliński i odznaczeni medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Minister kultury Piotr Gliński i odznaczeni medalami Zasłużony Kulturze Gloria ArtisFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Podpisaliśmy umowę na współprowadzenie Filharmonii Łódzkiej - to 13. instytucja, którą w ostatnich trzech latach zdecydowaliśmy się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzić, czyli wesprzeć z budżetu centralnego, ale także dać nowe możliwości rozwojowe w sensie wsparcia bezpośredniego różnego typu projektów i inwestycji - powiedział Gliński w czasie uroczystości w siedzibie Filharmonii. 

Jak dodał, umowa podpisana także przez marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera, gwarantuje - obok zachowania dotychczasowego finansowania placówki - dodatkowe 2,6 mln zł w tym roku, a od przyszłego - 2,8 mln zł, które przekaże MKiDN. 

- Instytucje, które są wybierane do współprowadzenia to instytucje szczególne i zasługujące na wsparcie, bo funkcjonują na najwyższym poziomie. W Filharmonii Łódzkiej mamy orkiestrę i chór, a także organy klasyczne i barokowe. Gama możliwości artystycznych jest szeroka - zaznaczył. 

"To bardzo ważna umowa i bardzo długo oczekiwana"

Zdaniem Glińskiego, podpisanie umowy o współprowadzeniu instytucji przez MKiDN oznacza, że Filharmonia będzie mogła przystąpić do realizowania nowych projektów i rozwijania już istniejących przedsięwzięć, m.in. Festiwalu im. Artura Rubinsteina, który jest jej wizytówką. 

Marszałek Schreiber przypomniał, że w podpisanej umowie Województwo Łódzkie zobowiązuje się do przekazywania Filharmonii 14 mln zł rocznie i - jak zaznaczył - jest to kwota minimalna, bo w tym roku instytucja uzyskała finansowanie na poziomie ponad 16 mln zł. 

- To bardzo ważna umowa i bardzo długo oczekiwana. Dla nas to są liczby, zapisy w statucie, ale dla świata kultury to dodatkowe koncerty, wydarzenia artystyczne, możliwości wyjazdu na tournee naszych artystów i zaproszenia do Łodzi znakomitych osobowości. To wszystko, dzięki tej umowie, będzie jeszcze pełniej realizowane" - podkreślił. 
O tym, że umowa to dla Filharmonii Łódzkiej także poważne zobowiązanie do wypełnienia mówił jej dyrektor Tomasz Bęben. "Mamy teraz inna perspektywę planowania. Koniec z myśleniem półtora roku do przodu. To zupełnie inne możliwości i inna rzeczywistość - dodał. 

W drugiej części uroczystości minister kultury wręczył medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawane osobom i instytucjom wyróżniającym się w działalności artystycznej i kulturalnej oraz ochronie dziedzictwa narodowego. Jako jedyny z grona uhonorowanych złoty medal otrzymał projektant Jerzy Antkowiak, którego Gliński nazwał "ikoną mody polskiej". 

Filharmonia działa od 1915 r.

Brązowymi medalami nagrodzono dziennikarkę Jadwigę Kamińską, fotoreportera Marka Kamińskiego, pieśniarkę i autorkę protest songów z czasów PRL Zofię Kotkowską-Michalską, animatorkę kultury Bożenę Ozga-Morawską, aktora Sławomira Suleja, reżysera i operatora filmowego Zdzisława Sowińskiego oraz promotorkę kultury Małgorzatę Szymlet-Piotrowską. 

Filharmonia Łódzka jest instytucją działającą od ponad stu lat; jej protoplasta, Łódzka Orkiestra Symfoniczna wystąpiła po raz pierwszy w 1915 r. Niemal od początku związana była z Domem Koncertowym Ignacego Vogla przy ul. Narutowicza. Po wojnie gmach stał się siedzibą Państwowej Filharmonii w Łodzi, a w latach 2001-04 na jego miejscu wzniesiono nowoczesny budynek ze szkła i betonu, z granitowym wnętrzem, dwiema salami koncertowymi i 300 m kw. estrady, który kosztował prawie 70 mln zł. 

W 2014 r. w Filharmonii zrealizowano projekt organowy za niespełna 12 mln zł i obecnie jest jedyną w kraju salą koncertową posiadającą podwójne organy - barokowe i symfoniczne. 

Patronem Filharmonii Łódzkiej jest - od 1984 r. - światowej sławy pianista, z pochodzenia łodzianin, Artur Rubinstein. Łódzkimi filharmonikami dyrygowali tu m.in. Aleksander Tansman, Henryk Czyż, Zdzisław Szostak, Andrzej Markowski, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk. Jako soliści w Filharmonii występowali m.in. Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, Konstanty Andrzej Kulka i Lang Lang. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: 88 artystów ze stypendiami ministra kultury za wybitne osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 20:27
88 laureatów XVI Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska" odebrało w Warszawie stypendia z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Program przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr.
rozwiń zwiń