Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Prezydenci na obchodach w Kielcach

Prezydenci Węgier i Polski Janos Ader i Andrzej Duda wezmą udział w Kielcach w obchodach - przypadającego 23 marca - Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Dzień ten został ustanowiony ponad 10 lat temu przez parlamenty obu krajów. Obchody są organizowane od 2007 roku, naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. Prezydentom będą towarzyszyły małżonki. 

2019-03-22, 07:59

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Prezydenci na obchodach w Kielcach

Po oficjalnym powitaniu o godz. 14.00 zaplanowano spotkanie prezydenckich par, następnie Janos Ader i Andrzej Duda odbędą rozmowy w cztery oczy. Pierwszy dzień wizyty zakończy o godz. 17.00 Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w kieleckim Teatrze Tańca.

W sobotę obaj politycy złożą kwiaty przy tablicy smoleńskiej, a następnie z małżonkami wezmą udział we mszy świętej w kieleckiej Bazylice Katedralnej (godz. 11.00). 

Powiązany Artykuł

wegry swieto 1200 pap.jpg
Marszałek Sejmu: polski i węgierski naród łączy szczególna, braterska więź

W programie obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej znalazło się także odsłonięcie popiersia Beli Bartoka, uważanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów i pianistów węgierskich XX wieku, oraz oddanie hołdu harcerzom poległym za ojczyznę. Prezydenci zapalą znicze przy pomniku Szarych Szeregów. Dwudniową wizytę w Kielcach zakończy udział prezydenckich par w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej. 

REKLAMA

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, wizyta węgierskiej pary prezydenckiej w Kielcach będzie miała trzy wymiary: symboliczny, polityczny i społeczny, a spotkanie w Kielcach ma podkreślić wyjątkowe dzieje i więź obu narodów. Prezydenci odwiedzą m.in. wystawę poświęconą Węgrom ratującym Polaków podczas II wojny światowej w związku z 80. rocznicą jej wybuchu, a Kielce nieprzypadkowo są gospodarzem tegorocznych obchodów. Miasto było silnie związane z historią polskiego państwa podziemnego i oporu podczas okupacji. 

Powiązany Artykuł

PAP Mateusz Morawiecki Viktor Orban 1200.jpg
Prof. Kazimierz Kik: Węgrzy i Polacy razem podkreślili wspólne wartości

Polskę i Węgry stosunki przyjacielskie łączą od setek lat. O ich zacieśnieniu zadecydowało położenie geopolityczne obu państw. Początki zbliżenia datuje się na wiek XI i XII, w których oba kraje zawiązały koalicje antyniemieckie, mające na celu przeciwstawienie się ekspansji cesarstwa. 

Dwieście lat później doszło do zawarcia unii personalnej, w wyniku której królem Polski został władca Węgier Ludwik I - jego matką była Elżbieta Łokietkówna. W czasie Wiosny Ludów Polacy walczyli w powstaniu węgierskim przeciwko Cesarstwu Austrii, a w wojnie polsko-bolszewickiej Węgry, jako jedyny kraj w regionie, zaoferowały Polsce pomoc militarną.

REKLAMA

Podczas II wojny światowej, choć oba narody reprezentowały dwie strony konfliktu, Węgrzy nie chcieli brać udziału w zbrojnej akcji przeciw Polsce. Z kolei w latach 50. ubiegłego wieku Polacy poparli antykomunistyczny zryw węgierski. 

Po upadku bloku wschodniego oba kraje współdziałają w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej i NATO.

Wzajemna sympatia narodów wyraża się w powiedzeniu "Polak, Węgier - dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi". 

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej