Kielce: obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Spotkanie prezydentów Duda - Ader

- Patrząc na niepokoje, które są w UE, na nierozwiązaną sprawę brexitu, który jest dla Unii wstrząsem, nie mamy wątpliwości, że nasza współpraca w ramach różnych formatów jest bardzo istotna. Dlatego akcentujemy, że jesteśmy razem w Grupie Wyszehradzkiej - powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

2019-03-22, 17:08

Kielce: obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Spotkanie prezydentów Duda - Ader

Posłuchaj

Prezydenci Polski i Węgier poruszyli m.in. temat współpracy w ramach Trójmorza, Unii Europejskiej i NATO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tematem rozmów z prezydentem Węgier był m.in. rozwój infrastruktury drogowej, rozbudowa Via Carpatia, a także "proces tworzenia funduszu Trójmorza" oraz o zbliżający się szczyt Trójmorza, który odbędzie się w tym roku w Słowenii.

- Rozmawialiśmy również o perspektywie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc o przyszłości naszej w Unii Europejskiej i o przyszłości samej Unii. Trudno było w tym kontekście nie poruszyć tematu brexitu - powiedział polski prezydent.

Ważna współpraca w ramach NATO

Dodał, że Polska i Węgry - jako członkowie UE - współpracują w ramach Trójmorza, co - jak zaznaczył - "oznacza perspektywę rozwoju infrastrukturalnego, naszego regionu", ale także UE jako całości. Jego zdaniem, współpraca regionalna krajów, które pod względem infrastruktury "gonią zachód Europy", ma znaczenie dla równego rozwoju infrastrukturalnego całej Unii.

Wskazał także na współpracę państw wschodniej flanki NATO w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki, "która pozwala realizować w sposób zaplanowany i rozsądny rozwój bazy bezpieczeństwa militarnego".

Poinformował, że jednym z tematów rozmów były zakupy przez oba państwa systemów przeciwrakietowych i samolotów bojowych. Przypomniał też swój apel o szybsze - jeśli pozwoli na to budżet państwa - zwiększanie wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB.

Węgry wzorcem w kwestii polityki prorodzinnej

Prezydent mówił też, że polskie władze realizując politykę prorodzinną obserwowały wzorzec węgierski. - Bardzo mocno chcę podkreślić jeden element: obóz polityczny, z którego ja się wywodzę, czyli Zjednoczonej Prawicy, zawsze patrzył z dużą aprobatą na politykę realizowaną przez obecne władze węgierskie, a mianowicie politykę, która bardzo mocno wspiera kwestie rodziny - mówił Duda.

Jak dodał, program ten oznacza "postawienie na rodzinę, jako wartość społeczną i wartość państwową". - To było dla nas bardzo ważnym wzorcem i ten element w polityce węgierskiej powrotu do tradycji i elementów tożsamościowych, korzeni judeochrześcijańskich (...), to było dla nas ważne, zanim jeszcze doszło do wyborów w 2015 r. i do zmian politycznych w Polsce. To, że mówiliśmy o programach prorodzinnych i o rozwoju gospodarki patrząc przez pryzmat rodziny, to miało znaczenie poprzez obserwację wzorca węgierskiego - mówił Duda.

Jak zastrzegł "każdy kraj ma swoją specyfikę i w związku z tym każdy według swojej specyfiki te zadania w ramach polityki prorodzinnej realizuje". - Myśmy wprowadzili program 500 plus uznając, że to jest najlepsza droga dla Polski do tego, aby tę politykę prorodzinną prowadzić. Cieszę się z tego, że ona jest realizowana tak skutecznie, bo faktycznie okazało się, że dla polskiej rodziny i polskich dzieci ten element programowy miał znaczenie absolutnie przełomowe - mówił polski prezydent.

Duda zaznaczył, iż ma nadzieję, że program 500 plus będzie utrzymany. "I że nie będzie takich zmian w polskiej polityce, żeby ktoś chciał od programu 500 plus odchodzić" - dodał.

 "Polska to dynamicznie rozwijający się kraj"

REKLAMA

Prezydent Węgier Janos Ader zapewnił że jego kraj poważnie traktuje zobowiązania w NATO, w tym osiągnięcie poziomu 2 proc. PKB na obronę do roku 2024 i jest to cel zapisany w programie rozwoju węgierskich sił zbrojnych.

- Warto pogratulować Polsce wyczynu, którego dokonała po 1990 roku jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy (...) Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację, zadłużenie poniżej 50 proc. (PKB - red.), a bezrobocie jest prawie niewidoczne - mówił Ader.

Podkreślił, że kondycja polskiej gospodarki "uwidacznia się" w stosunkach z Węgrami. Przypomniał, że Polska jest czwartym największym partnerem gospodarczym Węgier.

Ader przekazał też, że w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą poruszono m.in. temat współpracy między oboma krajami w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy inicjatywy Trójmorza. Zwrócił uwagę na konieczność dalszego rozwoju i integracji infrastruktury państw należących do tych formatów.

Ader poinformował ponadto, że do 2022 r. gotowy będzie węgierski odcinek trasy Via Carpatia, który na Węgrzech będzie "albo autostradą albo drogą szybkiego ruchu".

Prezydent Węgier powiedział, że jeśli chodzi o filozofię polityki prorodzinnej, to ona jest taka sama w obu państwach. - Nie możemy konkurować z brytyjskimi, czy niemieckimi pensjami. Możemy być zaś konkurencyjni właśnie w tych działaniach w ramach polityki socjalnej i wsparcia dla rodzin, bo to może zatrzymać naszą młodzież w kraju - stwierdził.

REKLAMA

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej