more_horiz
Wiadomości

Minister nauki wręczył stypendia uzdolnionym studentom Politechniki Łódzkiej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 16:25
Dwunastu szczególnie uzdolnionych studentów Politechniki Łódzkiej otrzymało w czwartek stypendia naukowe, które wręczył im minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- To najprzyjemniejsze, co może zdarzyć się ministrowi nauki – spotykam się z młodymi, zdolnymi ludźmi, którzy są przyszłością polskiej nauki, gospodarki, administracji państwowej, a także z przedsiębiorcami, którzy rozumieją, na czym polega społeczna misja biznesu – podkreślił Gowin. 

Dwunastu laureatów kapituła konkursu wyłoniła spośród 68 kandydatów zgłoszonych przez wydziały uczelni. To studenci PŁ posiadający m.in. własny dorobek naukowy – krajowy i międzynarodowy, prowadzący projekty badawcze i aktywni w przestrzeni biznesowej. Stypendia w wysokości 5 tys. zł ufundowała dla nich Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ICT Polska Centralna Klaster, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego i Grupa Pietrucha. 

- Sukces – zawodowy i biznesowy - pociąga za sobą odpowiedzialność i obowiązek solidarności. Wierzę, że ci, którzy zostali dziś wyróżnieni, będą o tym pamiętali i za jakiś czas, gdy sami będą ludźmi sukcesu, będą szukali wokół siebie tych, w których warto zainwestować, po to by ten łańcuch solidarności i sukcesu rozwijał się przez pokolenia – zaznaczył minister nauki.

Finałowa rozgrywka

Nagrody z rąk ministra odebrali: Sebastian Górecki, Stefan Cichosz, Dawid Zawadzki, Adriana Sowała, Damian Kądrowski, Aleksandra Chlebowska, Katarzyna Zielińska, Julia Dominiak, Dominika Raszewska, Mariusz Mąkiewicz, Małgorzata Ostrowska i Jakub Wujek. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości - w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego - Gowin odznaczył także rektora PŁ Sławomira Wiaka. 

Podczas briefingu po uroczystości minister nauki zwrócił uwagę, że Politechnika Łódzka jest jedną z 20 uczelni w kraju, które zakwalifikowały się do konkursu na uczelnie badawcze. 

- Rozpoczynamy finałową rozgrywkę – wyłonienie uczelni, które będą kształcić na najbardziej elitarnym poziomie w kraju. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez 15-osobową kapitułę, w skład której wejdą wyłącznie zagraniczni, wybitni uczeni, rektorzy, eksperci. Trzymam kciuki za wszystkie 20 uczelni, które startują w konkursie – zaznaczył. 

Gowin dodał, że PŁ jest jedną z tych szkół wyższych, które "rozwijają się bardzo dynamicznie, mają jasną strategię rozwoju i świetnie współpracują z biznesem".

"Polskie uczelnie rozwijają się znakomicie"

Minister przypomniał także, że 1 kwietnia rozpocznie działalność Sieć Badawcza Łukasiewicz, skupiająca blisko 40 instytutów badawczych. 
- Ma ona być matrycą, z której wyrastać będą przełomowe badania, wdrożenia i technologie. Cieszę się, że polskie uczelnie rozwijają się znakomicie i udaje się skumulować potencjał naukowo-technologiczny rozproszony do tej pory między różne instytuty badawcze. Teraz będziemy szukali synergii i jestem przekonany, że ta trzecia co do wielkości w Europie grupa naukowców, zajmująca się wdrożeniami, w ciągu najbliższych paru lat pchnie polską gospodarkę na tory innowacji i nowoczesnych technologii – podkreślił. 

Politechnika Łódzka jest jedyną w Łódzkiem uczelnią techniczną, kształcącą prawie 17 tys. studentów i zatrudniającą 1,4 tys. naukowców.

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem