Jacek Sasin: premier poinformuje dziś o działaniach rządu ws. klasyfikacji maturzystów

- W środę premier Mateusz Morawiecki poinformuje o działaniach, jakie rząd podejmie ws. klasyfikacji maturzystów. Ten "plan awaryjny" odpowiada na niebezpieczeństwo nieklasyfikowania uczniów - poinformował szef KSRM Jacek Sasin. Wyraził jednak nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji.

2019-04-24, 08:12

Jacek Sasin: premier poinformuje dziś o działaniach rządu ws. klasyfikacji maturzystów

Jacek Sasin został zapytany w środę w TVN24, czy pomimo tego, że Komitet Strajkowy Nauczycieli zaapelował we wtorek do dyrektorów placówek o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych, rząd przygotowuje jakiś plan awaryjny, gdyby do klasyfikacji maturzystów jednak nie doszło.

Powiązany Artykuł

pap_szkola1200.jpg
"DGP": rząd ma gotową ustawę maturalną

- Oczywiście, że tak. Rząd musi mieć plan awaryjny - oświadczył szef KSRM. Jak dodał, jeszcze w środę premier Mateusz Morawiecki poinformuje o działaniach, jakie podejmie rząd w tej sprawie.

- Mamy gotowe rozwiązanie. O szczegółach będzie dzisiaj informował premier Mateusz Morawiecki - podkreślił Sasin. - Będzie (ono) odpowiadało na niebezpieczeństwo nieklasyfikowania części maturzystów - powiedział.

Szef KSRM wyraził jednocześnie nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, iż nauczyciele odmówią klasyfikowania swoich uczniów. Dopytywany, czy rząd przygotował w tej sprawie projekt zmian w prawie oświatowym, który umożliwia klasyfikację uczniów dyrektorom, a nie radom pedagogicznym, powiedział: "Nie zaprzeczam".

REKLAMA

Projekt "ustawy maturalnej"

O tym, że rząd przygotował projekt "ustawy maturalnej" napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennika, zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. Zgodnie z proponowaną zmianą, dyrektorowi szkoły w wyjątkowych sytuacjach przekazane zostałyby uprawnienia do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury; obecnie jest to kompetencja rady pedagogicznej.

Zgodnie z ustaleniami "DGP", nowe przepisy mogą zostać uchwalone na czwartkowym posiedzeniu Sejmu.

ZNP we wtorek wieczorem po posiedzeniu Zarządu Głównego napisał w komunikacie, że odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Równocześnie ZNP podkreślił, że akcja strajkowa nadal trwa i prezydium ZG ZNP zbierze się po przerwie w czwartek o godz. 9.

Prezydium Rady Dialogu Społecznego spotkało się we wtorek, w 16. dniu strajku nauczycieli, w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i większość organizacji pracodawców zapowiedziały, że nie wezmą udziału w okrągłym stole, który ma się odbyć w piątek na Stadionie PGE Narodowym. "Doprowadzono do sytuacji, w której zamiast poważnej, merytorycznej rozmowy na temat postulatów środowiska nauczycielskiego, organizuje się debatę o charakterze stadionowym. Taka formuła dyskusji w żaden sposób nie wpłynie na rozwiązanie problemów oświaty" - stwierdzono w stanowisku podpisanym m.in. przez ZNP i FZZ.

REKLAMA

Do sprawy przeprowadzenia matur odnieśli się nauczyciele z Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, którzy uczestniczyli we wtorkowym posiedzeniu Prezydium RDS. Zaapelowali do dyrektorów placówek o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych tak, żeby zrobić to do końca tego tygodnia. "Apelujemy do dyrektorów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z planowanym egzaminem maturalnym o niezwłoczne, jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych, a koleżanki i kolegów nauczycieli prosimy o zebranie kworum i podjęcie uchwały klasyfikacyjnej" – mówił Maciej Rusiecki z Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszeni.

mg, mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej