X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Stępiński: Terminal w Świnoujściu ma strategiczne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 13:13
- W perspektywie najbliższych kilku lat Terminal w Świnujściu zostanie rozbudowany, dzięki czemu będziemy mogli pozyskiwać dodatkowe wolumeny LNG z różnych stron świata i tym samym zmienić układ rynku gazowego, mianowicie zmniejszyć uzależnienie od dostaw z kierunku wschodniego - powiedział na antenie PR24 Piotr Stępiński z portalu Biznesalert.pl. Gościem audycji był także Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Audio
  • 24.04.19 Piotr Stępiński: możemy stać się eksporterem gazu ziemnego do państw sąsiednich
  • 24.04.19 Gość PR24: Marcin Roszkowski
Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu
Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ŚwinoujściuFoto: PAP/Marcin Bielecki

W Świnoujściu podpisano umowę na dofinansowanie rozbudowy Terminalu LNG. Udział w uroczystości wzięli prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Dzięki unijnym środkom w gazoporcie powstaną cztery nowe inwestycje, między innymi bocznica kolejowa i nowe nabrzeże do rozładunku skroplonego gazu.

Prezydent wskazał, że terminal LPG w Świnoujściu pozwala Polsce decydować, od kogo kupować gaz. Polska stanie się ważnym ośrodkiem dystrybucji gazu skroplonego dla Europy Środkowej - zapowiedział z kolei premier.

Piotr Stępiński jest zdania, że rozbudowa Terminala LNG "ma strategiczne znaczenie dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego". Wskazał, że inwestycja ma "zmniejszyć uzależnienie od dostaw z kierunku wschodniego". 

Gość PR24 ocenił, że "możemy stać się eksporterem gazu ziemnego do państw sąsiednich". Wymienił m.in. Ukrainę i Litwę, jako państwa zainteresowane kupnem gazu z Polski. - Stwarza się nowa możliwość dla polskiego rynku gazu - mówił.

Do tej kwestii na antenie PR24 odniósł się także Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. - Do tej pory długoterminowe kontrakty na dostawę gazu bardzo chętnie były podpisywane przez polskie rządy. Po części dlatego, że było inne nastawienie do Federacji Rosyjskiej, po części dlatego, że nie było infrastruktury. Raczej nie będziemy podpisywać jako państwo polskie kolejny raz tak długiego i dużego kontraktu z Gazpromem - chyba że premierem będzie Waldemar Pawlak – powiedział Roszkowski.  Jak zaznaczył, gaz naturalny, w naszym przypadku LNG, jest doskonałym paliwem transformacji energetycznej. - Transformacja energetyczna od węgla do innych źródeł energii odbywa się przez gaz - podkreślił.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/msze

____________________ 

Data emisji: 24.04.19

Godzina emisji: 12.50

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Orion Jędrysek: Polska może być ważnym hubem gazowym

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 10:00
- Polska ma potężne szanse, żeby być pod względem gazu zupełnie samowystarczalna - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wiceminister środowiska i Naczelny Geolog Kraju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: gazoport gwarantem bezpieczeństwa energetycznego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:30
- Polska stanie się ważnym ośrodkiem dystrybucji gazu skroplonego dla Europy Środkowej - zapowiada premier Mateusz Morawiecki. W Świnoujściu podpisano umowę na dofinansowanie przez Unię Europejską rozbudowy istniejącego już terminalu gazu skroplonego (LNG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za 4 lata pożegnamy się z Gazpromem: rosyjski gaz zastąpi LNG i gaz ze złóż norweskich oraz krajowy surowiec

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 12:27
Już za cztery lata Polska ma szanse na pożegnanie z Gazpromem, jeszcze dekadę temu najważniejszym dostawcą gazu do Polski. Jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport LNG w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc.,  to import surowca z Rosji nie będzie już właściwie potrzebny.
rozwiń zwiń