more_horiz
Wiadomości

Sławomir Broniarz: chcemy prowadzić dialog pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 20:16
- Związek Nauczycielstwa Polskiego chciałby prowadzić dialog pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w czwartek na antenie radia RMF FM szef tego związku Sławomir Broniarz.
Sławomir Broniarz
Sławomir BroniarzFoto: PAP/Marcin Obara

- Rada Dialogu Społecznego uznaje, że mentorem i akuszerem niejako nowego dialogu, czyli Rady Dialogu Społecznego, jest pan prezydent i chcemy ten dialog prowadzić na warunkach rady dialogu pod auspicjami pana prezydenta - powiedział Sławomir Broniarz.

- Zwracamy uwagę, że pan prezydent także przez pryzmat własnej małżonki doskonale zna naszą sytuację - dodał.

znp 1200.jpg
Sławomir Broniarz: zawiesiliśmy strajk prawomocną uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZNP

Szef ZNP zapowiedział, że wystosuje zaproszenie do głowy państwa na okrągły stół w sprawie oświaty, który ma zorganizować ZNP. - Jeżeli ten okrągły stół już będzie co do daty zdefiniowany, zapewne pan prezydent będzie pierwszym, który takie zaproszenie otrzyma - stwierdził Sławomir Broniarz.

Prezydent: dziękuję ZNP za decyzję o zawieszeniu

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w czwartek, że od soboty 27 kwietnia, od godz. 6, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza trwający od 8 kwietnia ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony - powiedział Sławomir Broniarz.

Do informacji o zawieszeniu strajku nauczycieli odniósł się w czwartek na spotkaniu z mieszkańcami w Łosicach prezydent Andrzej Duda. - Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu, przerwaniu strajku, którą dzisiaj podjęli. To jest bardzo ważna decyzja. Dziękuję, bo prosiłem o to, aby w jakiś sposób zdjąć ten niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach, żeby zostali wszędzie sklasyfikowani, aby można było normalnie przeprowadzić maturę, by oni mogli spokojnie iść w dorosłe życie - powiedział Andrzej Duda.

pap andrzej duda 1200.jpg
Prezydent dziękuje ZNP za zawieszeniu strajku. "Odpowiedzialna decyzja"

Według Sławomira Broniarza strajk mógłby być prowadzony także w czasie matur, a rząd nie zdołałby rozwiązać tego problemu. - Nie bylibyście w stanie zastąpić nas, nauczycieli, podczas tego egzaminu - ocenił. Zaznaczył, że to nauczyciele, dyrektorzy szkół i rodzice musieli wziąć odpowiedzialność za uczniów.

Okragły stół w sprawie oświaty

Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

W piątek, 26 kwietnia, na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie ma się odbyć okrągły stół w sprawie oświaty. Premier Mateusz Morawiecki do udziału w nim zaprosił rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Zwiazków Zawodowych i większość organizacji pracodawców zapowiedziało, że nie weźmie udziału w okrągłym stole.

bb

Zobacz także

Zobacz także