Ryszard Legutko o wyborach do PE: po raz pierwszy te wybory mogą coś zmienić

2019-04-30, 15:28

Ryszard Legutko o wyborach do PE: po raz pierwszy te wybory mogą coś zmienić
Ryszard Legutko, europoseł PiS. Foto: Facebook/Ryszard Legutko

- Jest ruch odnowy w UE; nowi ludzie, nowe idee, chęć odświeżenia Unii, sprowadzenia jej do czystych reguł - ocenił europoseł PiS Ryszard Legutko. Podkreślił jednocześnie, że "Europa potrzebuje zmiany" i ta zmiana zaczęła się w Europie Wschodniej. 

Ryszard Legutko, szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim i przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zaznaczył, że wybory do PE do tej pory nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, bo polscy wyborcy nie wierzyli w swój wpływ na bieg spraw europejskich i byli przekonani, że po kolejnych wyborach wciąż wracają te same partie.

Ale, jak zaznaczył Legutko, Polacy już wiedzą, jak wygląda praca instytucji europejskich i co dzieje się w PE. - To jest ten dobry skutek tej wysoce niedobrej i niesprawiedliwej akcji Komisji Europejskiej i innych instytucji przeciw Polsce - powiedział europoseł. - Po raz pierwszy te wybory, które się odbędą, mogą uczynić różnicę, mogą coś zmienić - podkreślił. Ale, jak dodał, żeby coś się zmieniło, trzeba pójść do wyborów i zagłosować.

- Jest ruch odnowy w UE, w Europie. Nowi ludzie, nowe idee, chęć odświeżenia UE, sprowadzenia Unii do czystych reguł. Ta zmiana zaczęła się tutaj, zaczęła się we wschodniej Europie: w Warszawie, w Krakowie, w Budapeszcie - powiedział Legutko.

- Już się tworzy, pracujemy nad tym w Brukseli i Strasburgu, nowa czy odnowiona, czy silniejsza koalicja, która może, mam nadzieję, nadkruszyć ten monopol koalicyjny i polski głos, głos wschodniej Europy będzie słyszalny. Ci, którzy rządzili Unią, będą musieli się z nami władzą podzielić. Monopol może zniknąć - oświadczył Legutko. - Europa potrzebuje zmiany - podkreślił. 

Ryszard Legutko powiedział, że podpisał wspólną deklarację m.in. z przewodniczącymi holenderskiej partii Forum na rzecz Demokracji (Forum voor Democratie) i francuskiej Powstań Francjo (DLF - Debout la France), w której mowa o dążeniu do zwiększenia siły głosu państw narodowych w UE i przestrzeganiu zapisów traktatowych. Nawiązana została także współpraca z włoską partią Fratelli d'Italia.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej