Prof. Wiesław Wysocki: Konstytucja 3 maja stała się świętością dla wielu pokoleń
- Konstytucja 3 maja została zaprzysiężona przez wszystkie wówczas województwa i powiaty. Tylko w niektórych odnoszono się do niej zmniejszą atencją, ale wszędzie została zaakceptowana. To coś przepięknego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
2019-05-03, 17:11
Posłuchaj
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą polską ustawę zasadniczą, zwaną od daty Konstytucją 3 maja. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.
Jak powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki, uchwała "stała się dla każdego kolejnego pokolenia pewną świętością" i "jednym z filarów naszej świadomości, tożsamości". - Traktujemy ją jako symbol postępu, demokratyzmu, dbania obywatela i dbania o państwo - mówił na antenie PR24.
- Konstytucja 3 maja jednoczyła państwo, tworzyła nową Rzeczpospolitą jako jedno państwo, z jednym rządem, jedną władzą, wzmacniała władzę królewską, znosiła przywileje szlachty - przypomniał wykładowca UKSW.
Powiązany Artykuł
KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791
Jak powiedział prof. Wiesław Wysocki, znaczący był fakt, że szlachta, powołując uchwałę zasadniczą "odbierała sobie pewne przywileje, jak choćby wiecowanie czy to, że można było zakładać konfederacje".
REKLAMA
- W skarbcu katedry łowickiej jest przechowywany sztandar 3 maja, na który przysięgano Konstytucję. To jest dowód, że jej tekst głęboko przechodził świadomość, dzięki temu, że był dostarczany możliwie szerokim rzeszom społeczeństwa - mówił gość PR24.
Więcej w całej rozmowie.
Rozmawiał Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/msze
REKLAMA
-----------------------------------
Data emisji: 3.05.19
Godzina emisji: 16.15
REKLAMA