Piotr Andrzejewski: nasza konstytucja korzysta z instytucji wywodzących się z Konstytucji 3 maja
- 3 maj jest dla nas dzisiaj i świętem kościelnym, i narodowym, i świętem wojska. Jednocześnie jest przypomnieniem wielkości polskiej mysli prawniczej, która niesłusznie jest spychana do historii - mówił na antenie PR24 Piotr Andrzejewski, sędzia, członek Trybunału Stanu.
2019-05-03, 18:11
Posłuchaj
3 maja 1791 Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą polską ustawę zasadniczą. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji Stanów Zjednoczonych - ustawą zasadniczą określająca podstawy ustroju państwowego i społecznego. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.
Jak powiedział Piotr Andrzejewski, "Konstytucja 3 maja jest ciągle wyzwaniem nie tylko dla kontynuowania tradycji polskiej myśli prawniczej, ale też europejskiej i światowej". - W moim przekonaniu stanowi ona pewien wzorzec, do którego należy odnosić dzisiejsze normy konstytucyjne - ocenił. Dodał, że dzisiejsza uchwała zasadnicza "wbrew pozorom korzysta z wielu instytucji, które wywodzą się z Konstytucji 3 maja".
Powiązany Artykuł
KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791
Gość PR24 mówił również, że "zasady republikanizmu i zasady wynikające z Konstytucji 3 Maja były bardzo niewygodne dla każdej władzy absolutnej". - W związku z tym konstytucję i to co ze sobą niosła, lepiej było odesłać do lamusa historii, postawić jako laurkę na szafie, przeszłość historyczną - powiedział. - Zbyt wiele problemów tworzyło i tworzyłoby nadal odnoszenie się do regulacji, które w Konstytucji 3 Maja miały swój początek - wskazał.
Piotr Andrzejewski mówił, że 3 maja "jest przypomnieniem wielkości polskiej mysli prawniczej, która niesłusznie jest spychana do historii". - Ona jest wyzwaniem dla dzisiejszych konstytucjonalistów - dodał.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Rozmawiał Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/msze
-----------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 3.05.19
Godzina emisji: 17.15
REKLAMA