X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: dziś w szczególny sposób wyrażamy radość z tego, że jesteśmy Polakami

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 14:57
"Dziś w Narodowe Święto 3 Maja w szczególny sposób wyrażamy radość z tego, że jesteśmy Polakami" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników łódzkich uroczystości związanych z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM

List odczytała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Premier zwrócił uwagę, że w rocznicę ogłoszenia drugiej w dziejach świata, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej podkreślamy z dumą, że Konstytucja 3 Maja to jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych swej epoki, współtworzący naszą chlubną tradycję niepodległości.

"Rzeczpospolita suwerenna, demokratyczna i solidarna to ideał wielu pokoleń Polaków. Tak było 228 lat temu, gdy dla dobra powszechnego, ugruntowania wolności ocalenia ojczyzny i jej granic ogłaszano ustawę rządową w 1791 r. Tak jest i dzisiaj" - napisał.

"Głęboko rozumiemy istotę praworządności"

Szef rządu zwrócił uwagę, że choć nie mamy wątpliwości, iż wprowadzenie Konstytucji 3 Maja nie mogło przynieść bezpośrednich rezultatów, to przełomowe wydarzenie ukształtowało świadomość naszego narodu. Według niego, majowa konstytucja stała się dla kolejnych generacji Polaków m.in. symbolem niepodległości, dążenia do budowy nowoczesnego, europejskiego państwa.

"Nasze wielowiekowe konstytucyjne dziedzictwo pozwala sądzić, że głęboko rozumiemy istotę praworządności i jej kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Także dziś mamy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za dobro wspólne - naszą Rzeczpospolitą - napisał.

Zaznaczył, że podstawową powinnością stojącą przed nami jest mądre, cierpliwe budowanie silnej Polski, by stawała się coraz bardziej nowoczesna, dostania i szczęśliwa.

Szef rządu podkreślił, że Polska jest w każdym miejscu naszego kraju - "tutaj w Łodzi, w miasteczkach i wsiach. Jest w każdym z nas. Żeby ją umacniać i rozwijać potrzebujemy być razem, potrzebujemy wspólnej troski o małą i wielka ojczyznę. Jej wyrazem jest odpowiedzialność za sprawy kraju, za naszą Rzeczpospolitą. Niech to przekonanie będzie z nami nie tylko w to Narodowe Święto 3 Maja, niech będzie z nami każdego dnia" - zakończył.

"Władza sprawowana dla dobra wszystkich obywateli"

Zdaniem wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua celebrowanie Święta Narodowego 3 Maja zawsze skłania do refleksji nad miejscem tego aktu w naszej narodowej tożsamości. - My Polacy niezależnie gdzie się znajdujemy, niezależnie jak bardzo jesteśmy zjednoczeni czy podzieleni łączymy się w pamięci tej konstytucji, a w państwie polskim nadajemy tej pamięci instytucjonalnie, szczególnie uroczysty charakter - powiedział.

Według wojewody Konstytucja 3 Maja zawiera ponadczasowe wskazania, jakie warunki winny być spełnione, aby Polacy mogli żyć w społeczeństwie i państwie, jakie sami w tamtym czasie i w naszym pokoleniu uznają za sprawiedliwe i praworządne.

Rau podkreślił, że władza publiczna - czy to ustawodawcza, czy wykonawcza, czy sądownicza wyraża wolę narodu, a naród podlegając jej, podlega swojej woli, a zatem - jak mówił wojewoda - pozostaje wolny. Przekonywał, że władza publiczna musi być powołana dla dobra powszechnego.

- Oznacza to, że nie jest ona sprawowana dla dobra rządzących, nie jest też sprawowana dla dobra niektórych. Jest ona sprawowana dla dobra wszystkich obywateli, a pomyślność każdego z nich jest jej celem - powiedział.

Łódzkie uroczystości, które odbyły się na pl. Jana Pawła II przed bazyliką archikatedralną, poprzedziła msza św. intencji ojczyzny celebrowana przez abp Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.

Po nabożeństwie - z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych oraz pocztów sztandarowych - odbyła się m.in. uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Z kolei w pasażu Rubinsteina zaplanowano widowisko muzyczne "Konstytucja 3 Maja z beatowym uderzeniem". 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak