more_horiz
Wiadomości

Ekspert: przestępstwa pedofilskie to margines marginesu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 12:42
- Jak pokazują socjologiczne badania, mniej więcej 0,5 proc. księży katolickich ma problem z homoseksualizmem. Dopiero w tej grupie intensywnie występuje pedofilia. To jest zjawisko typowe dla zdarzeń homoseksualnych. Badania pokazują, że wśród pedofilów dominują homoseksualiści - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 13.05.19 prof. Jacek Zaleśny: przestępstwa pedofilskie to margines marginesu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

"Jesteśmy atakowani w wyjątkowo nieuczciwy sposób przez naszych przeciwników - z powodu wydarzeń, które miały miejsce w Kościele. My tego rodzaju zjawisk, patologii, także w sferze Kościoła, nie tolerujemy. To my wprowadziliśmy rejestr pedofilów. Podjęliśmy walkę z pedofilią. Kto się przeciwstawiał? Kto krzyczał o wolności? - robiła to Platforma Obywatelska. My przygotowaliśmy zmiany w Kodeksie karnym. Te przestępstwa będą karane bardzo surowo" - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji w Szczecinie.

Do niedawnego "wywołania" tematu pedofilii w debacie publicznej odniósł się gość Polskiego Radia 24. - Ta kwestia bez wątpienia wpływa na podniesienie emocji, które nie mają większego uzasadnienia w rzeczywistości. Bo w skali kraju przestępstwa pedofilskie to jest margines marginesu. To są pojedyncze zdarzenia w skali kraju. To oczywiście zdarzenia przestępcze, zdarzenia bardzo bolesne, ale niebędące problemem charakteryzującym czy opisującym jakąkolwiek grupę społeczną - powiedział prof. Jacek Zaleśny.

Jego zdaniem temat zaczął krążyć w przestrzeni społecznej "jako coś niby ważnego, niby problematycznego". - Ale kiedy spojrzymy na liczby, statystyki, to się okazuje, że jest to margines marginesu. To są pojedyncze przestępstwa w skali roku. Oczywiście brutalne i powinny być ścigane, ale są marginalne. Pamiętajmy, że pedofilia jest przestępstwem ściganym z urzędu. Więc to jest pytanie do prokuratury: czy jest w stanie tego typu przestępczość jednoznacznie diagnozować i formować akty oskarżenia - zaznaczył profesor.

Według niego bardzo istotne jest również spojrzenie na kwestię pedofilii z punktu widzenia grup społecznych; uświadomienie sobie, w których grupach występuje z większym natężeniem. - Mamy do czynienia z potężną mistyfikacją rzeczywistości. W tym zakresie badania socjologiczne są robione od wielu lat. Jednoznacznie pokazują, że w przypadku księży katolickich jest to jedna z najmniejszych grup podatnych na pedofilię. Jedna z najmniejszych grup, w których to przestępstwo występuje - podkreślił gość PR24.

Od niedawna w internecie jest dostępny film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". W  dokumentalnej produkcji dziennikarz śledczy rozmawia z dziewięcioma księżmi katolickimi, którzy dopuścili się pedofilii i molestowania nieletnich. Wypowiadają się także ich ofiary.

- Jeślibyśmy popatrzyli na film Tomasza Sekielskiego z punktu widzenia socjologii, metodologii badań naukowych, to ta próba nie jest reprezentatywna. Dobrano pojedyncze zdarzenia i rzucono je na całą grupę społeczną. Jeśli chodzi o pedofilię wśród księży, to jest to margines marginesu. Jak pokazują badania naukowe, mniej więcej 0,5 proc. księży katolickich ma problem z homoseksualizmem. Dopiero w tej grupie intensywnie występuje pedofilia. To jest zjawisko typowe dla zdarzeń homoseksualnych. Badania pokazują, że wśród pedofilów dominują homoseksualiści - dodał Jacek Zaleśny.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Magdalena Złotnicka.

Polski Radio 24/bartos

------------------------

Data emisji: 13.05.2019

Godzina emisji: 11.35

Zobacz więcej na temat: polityka POLSKA pedofilia

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem