Izraelskie roszczenia wobec Polski. Komentarze publicystów
- Nie rozumiem polityki Izraela. Ich wojowanie z Polską, to napędzanie antysemityzmu. To oczywiście leży w ich interesie, bo łatwiej nas wtedy ustawić do kąta - powiedział Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska). O relacjach polsko-izrealeskich mówili w Polskim Radiu 24 także Adam Buła ("Polska The Times") oraz Piotr Grzybowski (Radio Warszawa).
2019-05-21, 09:00
Posłuchaj
Światowy Kongres Żydów (WJC) skrytykował w poniedziałek wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego - szef polskiego rządu w piątek podkreślił, że wypłata przez Polskę odszkodowań związanych z II wojną światową byłaby "pośmiertnym zwycięstwem Hitlera".
Z kolei izraelska wiceminister spraw zagranicznych wypowiedź Mateusza Morawieckiego miała uznać za antysemityzm. - Uwagi polskiego premiera są antysemickie i nieakceptowane - tak według dziennikarza kanału 13 izraelskiej telewizji Josefa Jisraela powiedziała zastępczyni szefa tamtejszej dyplomacji Cipi Chotoweli.
O kolejnej odsłonie naprężeń w relacjach izraelsko-polskich mówili goście Debaty Poranka w PR24. - Nie rozumiem polityki Izraela wobec naszego kraju. Ich wojowanie z Polską to napędzanie antysemityzmu. To oczywiście jest w ich interesie, bo łatwiej nas wtedy ustawić do kąta - powiedział Jacek Liziniewicz.
Adam Buła przypomniał zaś, że to Polska kilka miesięcy temu "rozpoczęła nieudaną operację przywracania godności i pamięci naszych ofiar". - Natknęliśmy się na reakcję Izraela. Ta pokazała, że jesteśmy słabi i ulegli - przekonywał, a jako przykład podał pospieszne wycofanie się strony polskiej z ustawy o IPN.
REKLAMA
Goście "Debaty poranka" odnieśli się także m.in. do listu grupy byłych dyplomatów. Skrytykowali w nim upublicznienie informacji o ataku na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego, zarzucając polskim władzom, że "grają kartą żydowską". Jako pierwsze napisały o tym izraelskie media.
Pod listem podpisali się m.in. Jan Barcz (w latach 1995–2000 ambasador Polski w Austrii), Mieczysław Cieniuch (w latach 2013-2016 ambasador Polski w Turcji), Maciej Kozłowski (w latach 1999-2003 ambasador Polski w Izraelu), Piotr Ogrodziński (w latach 2004-2009 ambasador Polski w Kanadzie), Piotr Nowina-Konopka (w latach 2013-2016 ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim), Ryszard Schnepf (w latach 2012-2016 ambasador Polski w USA) i Jan Truszczyński (w latach 1996-2001 ambasador Polski przy Unii Europejskiej).
Według Piotra Grzybowskiego "polskie władze mają w takich sytuacjach obowiązek reagować".- Reakcja jest niezbędna niezależnie od tego, kto zostałby zaatakowany w Izraelu - ambasador RP czy pielgrzymi w Ziemi Świętej. Reakcja polskiego rządu jest spodziewana i obowiązkowa. Zobaczmy, jak reagują inne państwa. Nie odpuszczają takich sytuacji - przekonywał publicysta.
Według Adama Buły atak na ambasadora Marka Magierowskiego był "incydentem". - Jesteśmy obecnie w sytuacji, gdy Izrael wchodzi nam na głowę - stwierdził. Publicysta "Polska The Times" podkreślił dodatkowo, że napięcia w relacjach z Izraelem są na rekę Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. - Konfederacja złapała wiatr w żagle. Temat ustawy Ustawa 447 jest dla nich bardzo wygodny - podsumował.
REKLAMA
Więcej tematów w całej audycji.
Debatę prowadziła Dorota Kania.
Polskie Radio 24/tb
----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 8.06
REKLAMA