X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody IPN "Kustosz Pamięci Narodowej"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 14:31
Na Zamku Królewskim wręczono nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej". Otrzymali je: Wanda Półtawska, Janusz Horoszkiewicz, Marek Strok, Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie oraz - pośmiertnie - Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. 
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie Foto: Mike Mareen/Shutterstock.com

To 18. edycja nagrody przyznawanej za upamiętnienie historii narodu polskiego z lat 1939-1989. Tegorocznymi laureatami - obok prezydenta Kaczorowskiego - są: propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej Janusz Horoszkiewicz, doktor nauk medycznych, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, przyjaciółka Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, autor publikacji o Powstaniu Warszawskim Marek Strok oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. 

Jadwiga Kaczorowska, córka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, powiedziała, że nagroda jest "uznaniem za jego nieustanną służbę Polsce, ale jest to uznanie dla całej emigracji niepodległościowej". 

- On nigdy nie dał za wygraną, Polska była w nim codziennie, bez względu na to, co robił, gdzie był, był Polakiem - podkreśliła Kaczorowska. 

Zaznaczyła, że "dla niego Polska była najważniejszą sprawą, dla tej Polski był gotowy poświęcić każdą chwilkę, dla tej Polski pomagał wychowywać pokolenia, które chociaż urodzone poza Polską chciały o sobie mówić - jestem Polką, jestem Polakiem". 

Ryszard Kaczorowski był prezydentem Polski na uchodźstwie w latach 1989-1990; po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II RP. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. 

Listy od prezydenta, premiera i marszałka Senatu

Uroczystość wręczenia nagród przez prezesa IPN Jarosława Szarka odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas ceremonii, która rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski, odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS), sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, wiceszef KPRM Paweł Szrot. 

Prezydent napisał w liście odczytanym przez Kolarskiego, że "wiedza historyczna, jest i zawsze będzie, warunkiem właściwego rozumienia tego, co dzieje się tu i teraz". Dodał, że "w jakiś sposób każdy z nas może być, choćby po części, depozytariuszem i kustoszem pamięci narodowej". 

Premier wskazał, że "kustosz to ktoś, kto bierze na siebie odpowiedzialność za powierzane mu dziedzictwo, dba o nie, pielęgnuje i sprawia, że pozostaje wciąż żywe".

Upamiętnienie historii narodu polskiego 

Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Nagrodę w lipcu 2002 roku ustanowił ówczesny prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005-2010). 

Uroczystość objęta została patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. 

koz