X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Gdańsk: obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 11:11
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się w poniedziałek konferencja naukowa pt. "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”, w której wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, ministrowie rządu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentarzyści i duchowni. List do uczestników konferencji skierował prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Piotr Duda: nie byłoby "Solidarności", gdyby nie pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (IAR)
  • Ksiądz prałat Ludwik Kowalski Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność (IAR)
  • Mateusz Morawiecki podkreślił, że dzieło Jana Pawła II stworzyło nową przestrzeń myślenia dla pragnień o wolności i demokracji (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Kancelaria Premiera/Twitter

RELACJA:

13.25

Ostatnim punktem jest otwarcie wystawy plenerowej "Ojciec Święty z Solidarnością - Solidarność z Ojcem Świętym" przed salą BHP, z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Piotra Glińskiego.

12.20

12.06

- "Solidarność" nie miała siły fizycznej, ale miała niesłychaną siłę moralną. Wybór gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta zniszczył całą tę siłę. A to na niej opierała się "Solidarność" - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, były opozycjonista, legenda i współtwórca "Solidarności".

11.25

11.20

Morawiecki 1200.jpg
Premier: Jan Paweł II przyniósł ziarno porozumienia

- Zapraszamy do naszego życia publicznego wszystkich Polaków. Tak jak Jan Paweł II postawił w epicentrum rodzinę, a w epicentrum świata gospodarczego - pracownika. Takie motto przyświeca również nam. Chcemy, żeby możliwie wszyscy korzystali z owoców solidarności - tłumaczył szef rządu.

11.17

- 40 lat temu papież Jan Paweł II, jak mówi piękne motto tej naszej konferencji, obudził w nas solidarność. Dzięki niemu mogliśmy przeżywać tamte dni. Przyniósł coś wielkiego w czasach ogromnych podziałów - przyniósł ziarno porozumienia - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

11.10

11.00

Prezydent Andrzej Duda napisał w liście do uczestników obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, że to wydarzenie zajmuje szczególne miejsce w pamięci Polaków. List odczytał zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

kowalski_1200.jpg
Ksiądz prałat Ludwik Kowalski Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność

10.42

Ksiądz prałat Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki Świętej Brygidy w Gdańsku, otrzymał tytuł Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność". Dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że pamięta o kapłanach prześladowanych za wierność ojczyźnie i związkowi.

prałat 1200.jpg

10.25

- Będzie pani godnym reprezentantem naszych pracowniczych spraw i rodziny polskiej w Parlamencie Europejskim - zwrócił się szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda do minister pracy Elżbiety Rafalskiej. Podziękował jej za trudną, ciężką pracę. - Byłam tylko zwyczajnym wyrobnikiem - odparła.

10.23

- Ojciec Święty Jan Paweł II budził w nas solidarność, obudził w nas także dumę i poczucie własnej wartości - powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, otwierając konferencję naukową w 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Jak podkreślił, bez polskiego papieża nie byłoby wolności.

piotr duda_1200.jpg
Piotr Duda: papież Jan Paweł II obudził w nas solidarność i poczucie własnej wartości

10.15

10.05

Uroczystość rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

pap_jan-pawel-1200.jpg
"Wsłuchiwać się w Papieża". Wielkie widowisko multimedialne w Warszawie

10.00

- Po godz. 10 w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona działalności Jana Pawła II. Będziemy przede wszystkim rozmawiać, co spowodowało, że rok później powstała "Solidarność", która w konsekwencji doprowadziła do Okrągłego Stołu oraz wolnej, suwerennej ojczyzny - tłumaczył rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.

Dodał, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełomem w historii Polski i jest godna upamiętnienia. - 2 i 3 czerwca to są te najważniejsze punkty, które obudziły w nas solidarność i doprowadziły do tego wielkiego zwycięstwa, którym od 30 lat możemy się cieszyć - powiedział Marek Lewandowski.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY: 40. ROCZNICA WIZYTY PAPIEŻA DO POLSKI >>>

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40. rocznica wyboru Jana Pawła II. "Wybór, który wstrząsnął światem"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 11:25
- Wybór kard. Karola Wojtyły wstrząsnął Polską i światem. Oczy wszystkich ponownie zwróciły się za żelazną kurtynę – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O wyborze Polaka na papieża mówił również Tomasz Rowiński z Christianitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

99 lat temu urodził się Karol Wojtyła

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 09:43
99 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał. 16 października 1978 roku wybrany na papieża przyjął imię Jana Pawła II. Z tej okazji w rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły organizowane są obchody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN ujawni informacje o reakcji władz PRL na pielgrzymkę papieża w 1979 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 11:37
IPN przygotował nowy portal, na którym ujawni informacje o reakcji władz PRL na pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski. Większość materiałów dotyczy operacji MSW o kryptonimie "Lato '79", które wytworzyły lub zgromadziły organa bezpieczeństwa PRL - dowiedziała się PAP. 
rozwiń zwiń