X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były komendant wojewódzki MO skazany za zbrodnie komunistyczne

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 11:58
- Na dwa lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres trzech lat próby skazał Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu b. zastępcę komendanta wojewódzkiego MO w tym mieście Mariana B. za internowanie 32 działaczy opozycji w stanie wojennym. Sąd uznał go za winnego "dopuszczenia się zbrodni komunistycznych". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Sąd zobowiązał także oskarżonego do przeproszenia poszkodowanych w mediach.

Wyrok, który zapadł w środę, jest nieprawomocny. O decyzji sądu poinformowała w piątek naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie prokurator Beata Śmiechowska.

kwkwujek-free-shut-1200.jpg
Miał strzelać do górników z "Wujka". Milicjant zostanie przesłuchany

Były milicjant winien zbrodni komunistycznych

Sąd uznał b. zastępcę komendanta wojewódzkiego MO Mariana B. za winnego "dopuszczenia się w okresie od 12 grudnia 1981 r. do 16 grudnia 1981 r. w Tarnobrzegu podczas i w związku z urzędowaniem, ciągu przestępstw, będących zbrodniami komunistycznymi i jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości".

Według sądu, Marian B. przekroczył swoje uprawnienia oraz działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego. Dopuścił się prześladowania 32 osób "ze względu na podejrzenie przynależności" do NSZZ "Solidarność". Zostały one pozbawione wolności mimo podstaw prawnych i faktycznych.

Marian B. wobec nich wydał decyzje o internowaniu. W decyzjach - jak uznał sąd - powoływał się "na nieistniejący i nieobowiązujący dekret z 12 grudnia 1981 r. o ochronie bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego".

Ograniczenie wolności i nakaz przeproszenia ofiar

W komunikacie przesłanym mediom naczelnik Śmiechowska poinformowała, że "sąd skazał Mariana B. na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres trzech lat próby".

"Nadto zobowiązał oskarżonego do przeproszenia wszystkich pokrzywdzonych wymienionych w przypisanych mu czynach poprzez ogłoszenie zamieszczone na własny koszt w »Tygodniku Nadwiślańskim«" – zaznaczyła.

Wyrok jest nieprawomocny. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Byli generałowie SB skazani za zbrodnię przeciwko ludzkości. Wysyłali opozycjonistów na zimowe ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 14:14
Emerytowani generałowie SB Władysław C. i Józef S. dostali po dwa lata więzienia za bezprawne powołanie w stanie wojennym opozycjonistów na rzekome ćwiczenia wojskowe. Wyrok wydał warszawski Sąd Rejonowy. Prokuratura chciała kar w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzegorz Majchrzak: po 1989 roku Polska nie poradziła sobie z osądzeniem stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:40
- Wymiar sprawiedliwości był jednym z filarów stanu wojennego. Służył on do pacyfikowania niepokornej części społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak, historyk z Biura Badań Historycznych IPN.
rozwiń zwiń