Pierwsze w historii medale Virtus et Fraternitas dla osób ratujących polskich obywateli

Po raz pierwszy w historii zostaną wręczone medale Virtus et Fraternitas dla tych, którzy w XX w. ratowali obywateli Polski przed zbrodniami. Uroczystość wręczenia odznaczeń - odpowiedników medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - odbędzie się 19 czerwca w Warszawie. 

2019-06-14, 17:49

Pierwsze w historii medale Virtus et Fraternitas dla osób ratujących polskich obywateli
Organizatorem gali jest Instytut Pileckiego, który na Instagramie przybliża sylwetki odznaczonych. Foto: Instagram.com/instytut pileckiego

Gala wręczenia odznaczeń - jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta - odbędzie się 19 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. 

Medale Virtus et Fraternitas (z łac. Cnota i Braterstwo), na wniosek Instytutu Pileckiego, ma przyznać kilkunastu osobom prezydent. Uhonorowani mają zostać m.in. Ukraińcy, którzy ratowali Polaków w czasie zbrodni wołyńskiej, a także obywatel Kazachstanu i węgierski żołnierz, który pomogli polskim obywatelom. 

"
Wyświetl ten post na Instagramie.

Po II wojnie światowej z terenów znajdujących się za wschodnią granicą Polski władze ZSRS wywiozły na wschód około 35 tysięcy Polaków, którzy pozostali w swoich domach pomimo zmienionych po wojnie granic. Ostatnią deportację przeprowadzono w kwietniu 1952 roku – zesłańców z Białoruskiej SRS przewieziono do południowego Kazachstanu i osadzono w kołchozach. Jednym z nich był Walenty Jabłoński z rodziną – trafił do kołchozu Dżambuła, gdzie utrzymywał się z uprawy bawełny. Rodzina Jabłońskich była w niezwykle trudnej sytuacji – nie mieli wystarczającej ilości pożywienia ani niezbędnych do życia rzeczy. Z pomocą przyszedł 14-letni Kazach – Tassybaj Abdikarimow. Mimo że jego sytuacja też nie była najlepsza, dzielił się z potrzebującą rodziną jedzeniem oraz opiekował się chorym Walentym. Dzięki niemu rodzina Jabłońskich przetrwała w trudnych warunkach i doczekała amnestii – w 1956 roku część z nich wróciła do Polski. Do dziś Tassybaj opiekuje się grobami ojca i rodzeństwa Walentego i innych Polaków, którym nie dane było wrócić do ojczyzny. Instytut Pileckiego zgłosił Tassybaja Abdikarimowa do odznaczenia #VirtusEtFraternitas! #odznaczenie #medal #wdziecznosc #dziekujemy #odwaga #pomoc #przyjazn #polska #historia #IIwojnaswiatowa

Post udostępniony przez Instytut Pileckiego (@instytutpileckiego)

Pośmiertnie uhonorowani zostaną dyplomaci z Grupy Berneńskiej, którzy podczas wojny ratowali Żydów, wystawiając im fałszywe paszporty krajów Ameryki Łacińskiej.

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej