Amerykańscy lekarze i naukowcy będą współpracować z polskimi onkologami
Amerykańscy naukowcy będą pomagać polskim kolegom w walce z rakiem, przewiduje podpisana w Teksasie umowa między polskim Ministerstwem Zdrowia a jednym z najbardziej renomowanych ośrodków onkologicznych - MD Anderson Cancer Center w Houston. Dokument podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który kończy wizytę w Teksasie.
2019-06-15, 06:35
Amerykańscy i polscy lekarze będą wymieniać się specjalistyczną wiedzą o lekach, badaniach klinicznych czy terapiach. Polscy pacjenci mają z kolei uzyskać dostęp do najnowszych metod leczenia raka. Ministerstwo Zdrowia chciałoby też wysyłać grupy polskich lekarzy na szkolenia do Teksasu.
Powiązany Artykuł

Zmiany w finansowaniu służby zdrowia. Skuteczni lekarze dostaną więcej pieniędzy
Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił polskim dziennikarzom w Houston, że teksański instytut to czołowa placówka onkologiczna na świecie. - Budżet samego tego szpitala jest właściwie porównywalny z 1/4 czy 1/3 budżetu Polski na zdrowie. Tutaj są najciekawsze, najnowsze terapie, najnowsze praktyki, najwięcej wiedzy o rzadkich nowotworach, które stanowią pokaźną grupę pacjentów, którzy cierpią i chorują - podkreślił Łukasz Szumowski.
Pomysłodawcami nawiązania współpracy byli m.in. polscy specjaliści, którzy są doradcami prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił w czasie krótkiej uroczystości w Houston, że współpraca z amerykańską placówką pomoże w realizowaniu polskiej strategii walki z rakiem.
W czasie wizyty w MD Anderson Cancer Center prezydent zwiedził niektóre oddziały placówki i rozmawiał z pracującymi tam lekarzami z Polski.
Walka z rakiem uznawana jest za jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych. Według szacunków lekarzy, w ciągu najbliższych dziesięciu lat na choroby nowotworowe umrze około 100 milionów ludzi. W Polsce każdego roku notuje się 160 tysięcy zachorowań na złośliwe odmiany raka.
REKLAMA
mbl
REKLAMA