Alert IMGW: upały i burze z gradem we wschodniej Polsce

2019-06-16, 12:01

 Alert IMGW: upały i burze z gradem we wschodniej Polsce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w woj. mazowieckim (trzy powiaty), lubelskim, świętokrzyskim (wschodnie powiaty), podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i jednym powiecie woj. śląskiego.

IMGW wydało jednocześnie ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: opolskiego, śląskiego, mazowieckiego (zachodnia część), podkarpackiego oraz małopolskiego (północno-zachodnie powiaty).

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami zostało wydane dla województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz części województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Wiadomości z informacją o zagrożeniu burzami i gradem do mieszkańców województwa podlaskiego wysłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami obowiązuje także we wschodnich powiatach województwa mazowieckiego. 

Powiązany Artykuł

pap-burza-1200.jpg
Nocne ulewy nad Polską. 11 tys. ludzi bez prądu, ponad 1000 interwencji straży

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Interwencje strażaków po nocnych burzach

W nocy z soboty na niedzielę nad Polską przeszły nawałnice i burze, strażacy interweniowali prawie 1100 razy. W wielu miejscach zerwane zostały linie energetyczne, bez prądu było ponad 11 tysięcy gospodarstw domowych. Jedna osoba została ranna - to motocyklista, który wpadł na leżące na jezdni drzewo. 

Sprawdź długoterminową prognozę pogody na PolskieRadio24.pl

Jak powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, najwięcej pracy mieli strażacy w województwie zachodniopomorskim, gdzie wyjeżdżali prawie 370 razy. Wiele interwencji podejmowali też na Dolnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach. 

Silny wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 57 budynkach, w tym 38 budynkach mieszkalnych. Paweł Frątczak dodał, że silny wiatr w wielu miejscach uszkodził też linie energetyczne. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, rano bez prądu pozostawało 11 200 gospodarstw domowych - najwięcej w Zachodniopomorskiem, na Podlasiu i w Wielkopolsce. 

Alerty drugiego i pierwszego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, które mogą powodować zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Synoptycy zalecają dużą ostrożność. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. 

pogodynka.pl, PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej