Różnica zdań ws. edukacji seksualnej. Mikołaj Pawlak zaprasza do debaty Adama Bodnara
Adam Bodnar, Rezcznik Praw Obywatelskich, oraz Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, mają odmienne zdania na temat edukacji seksualnej w szkołach. - W zwiazku z tym będę namawiał RPO do zorganizowania wspólnej debaty dwóch konstytucyjnych rzeczników - powiedział Pawlak.
2019-06-18, 13:52
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podpisał w połowie lutego deklarację na rzecz społeczności LGBT+. Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca.
W deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Według Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka, deklaracja ta "łamie konstytucyjne prawo rodzica do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a także ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, która zapewnia dzieciom prawo do wychowania w rodzinie, ustawy oświatowe".
W związku z tym na początku marca wezwał Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, do podjęcia czynności w sprawie – jak wskazywał wtedy RPD – naruszenia konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
Reakcja Adama Bodnara
W odpowiedzi na to RPO wyraził opinię m.in., że zajęcia edukacji seksualnej powinny być obowiązkowe, chociaż w obecnym stanie prawnym w Polsce są i pozostają fakultatywne.
"Obowiązkowa edukacja seksualna nie naruszałaby prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, ponieważ prawo to nie ma charakteru absolutnego, a jego granice, tak jak w przypadku pozostałych praw i wolności, wyznaczają inne normy rangi konstytucyjnej i ustawowej" – napisał Bodnar.
Podkreślił on również, że wyeliminowanie z polskich szkół dyskryminacji powinno być priorytetem dla Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, a edukacja antydyskryminacyjna jest w związku z tym godna poparcia.
REKLAMA
Odmienne opinie dwóch rzeczników na temat prawa
Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę na odmienne opinie dwóch rzeczników na temat prawa, "co ostatnio uwidacznia się w wielu przypadkach dotyczących prawa dziecka do wychowania w rodzinie czy prawa rodziny do wychowywania swoich dzieci".
Poinformował, że w związku z tym będzie namawiał RPO do zorganizowania wspólnej debaty dwóch konstytucyjnych rzeczników, specjalistów, prawników na temat praw dziecka i rodziny. - Na wrzesień, w dwa miesiące, można przygotować cały program takiej debaty - ocenił.
Pawlak wskazał również, że "pierwszym prawem, które nie powinno ulec zmianie, jest to, że to rodzice mają prawo decydować, kiedy ich dziecko zapozna się z pewnymi treściami".
- Nikt nie wyklucza tego typu zajęć gdzieś na mieście, żeby rodzice mogli zapisać i wysłać tam swoje dziecko. Sprzeciwiam się, aby były one w ramach programu edukacji, w ramach godzin lekcyjnych, w ramach powszechnego systemu szkolnictwa w Polsce – powiedział RPD.
kad
REKLAMA